Angina i Szkarlatyna - Osasuna

06.02.2024

Angina i Szkarlatyna


Diagnostyka i Wczesne Wykrywanie Paciorkowców

Angina i szkarlatyna to dwie choroby zakaźne, często mylone ze sobą, które mają wspólnego sprawcę – paciorkowce grupy A, czyli Streptococcus pyogenes. Obie schorzenia mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale zazwyczaj są bardziej powszechne w wieku dziecięcym.

 1. Wprowadzenie do anginy i szkarlatyny
 2. Angina
 3. Objawy anginy
 4. Szkarlatyna
 5. Objawy szkarlatyny
 6. Odkryj Wczesną Diagnostykę w Naszej Przychodni OSASUNA
 7. Szybka Diagnostyka – Klucz do Skutecznego Leczenia
 8. STREP-test  – Klucz do Wczesnego Wykrywania Zakażenia
 9. Dlaczego Warto skorzystać z naszych testów?
 10. Objawy i wskazania do testów.
 11. Strep- test : Skuteczne narzędzie w rozpoznawaniu paciorkowców Grupy A
 12. Podsumowanie

Wprowadzenie do Anginy i Szkarlatyny

Angina, znana również jako zapalenie gardła, charakteryzuje się nagłym rozwojem infekcji gardła. Typowe objawy obejmują silny ból gardła, trudności z przełykaniem, powiększone i bolące węzły chłonne, gorączkę powyżej 38°C, oraz przekrwioną błonę śluzową gardła. Szkarlatyna, z kolei, to bardziej zaawansowana forma zakażenia paciorkowcami, objawiająca się drobnoziarnistą wysypką i charakterystycznym rumieniem na twarzy.

Angina

Angina, zwana również zapaleniem gardła, to powszechna infekcja, której głównym sprawcą są paciorkowce grupy A, a konkretnie bakterie Streptococcus pyogenes. Choroba ta charakteryzuje się nagłym początkiem objawów, które obejmują silny ból gardła, trudności z przełykaniem, gorączkę powyżej 38°C, przekrwioną błonę śluzową gardła, powiększone migdały oraz biały nalot na migdałkach.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Szybka Ścieżka do Diagnozy: „Dilo” – Innowacyjne Rozwiązanie w Walce z Rakiem …
Czytaj więcej
osasuna.pl/blog-poznan/

Objawy Anginy

Typowe objawy anginy to:

 1. Ból Gardła: Silny i dokuczliwy ból gardła jest jednym z pierwszych objawów infekcji.
 2. Gorączka: Temperatura ciała podnosi się, przekraczając 38°C, co jest reakcją na infekcję.
 3. Powiększone Migdały: Migdały stają się powiększone i często pokryte białym nalotem.
 4. Trudności z Przełykaniem: Paciorkowce powodują podrażnienie gardła, co sprawia trudności w przełykaniu.
 5. Bóle Głowy: Ogólne osłabienie, bóle głowy i zmęczenie są często obecne.

Szkarlatyna

Szkarlatyna jest bardziej zaawansowaną formą infekcji paciorkowcami grupy A. Choroba ta często rozwija się na bazie nieleczonej anginy, co sprawia, że wczesne rozpoznanie jest kluczowe dla zapobieżenia powikłaniom.

Objawy Szkarlatyny

Objawy szkarlatyny to:

 1. Drobnoziarnista Wysypka: Charakterystyczna dla szkarlatyny, pojawia się na ciele i stopniowo złuszcza się po kilku dniach.
 2. Rumień na Twarzy: Pojawia się różowy lub czerwony rumień na policzkach (trójkąt Fiłatowa).
 3. Wysoka Gorączka: Podobnie jak w przypadku anginy, szkarlatyna wiąże się z podwyższoną temperaturą ciała.
 4. Zmiany na Języku: Język nabiera intensywnego, malinowego koloru.
 5. Nietypowe Objawy u Dzieci: U dzieci, poniżej 3 roku życia, mogą wystąpić zmiany zachowania, jadłowstręt i umiarkowanie podwyższona temperatura.

Odkryj Wczesną Diagnostykę w Naszej Przychodni OSASUNA

Znaczenie wczesnej diagnostyki nie może być przeceniane, zwłaszcza gdy mówimy o obecności paciorkowców. Szybkie rozpoznanie i identyfikacja zakażenia stanowią kluczowy element efektywnego leczenia oraz prewencji powikłań. W tym kontekście, pragniemy podkreślić rolę innowacyjnych testów diagnostycznych, a w szczególności LAB.HOME STREP A’LERT, które są dostępne w naszej przychodni.

Szybka Diagnostyka – Klucz do Skutecznego Leczenia

Szybkość diagnostyki ma ogromne znaczenie, gdy mierzymy się z problemem paciorkowców. STREP- test to nowoczesny test diagnostyczny, który umożliwia błyskawiczne wykrycie obecności paciorkowców grupy A. Dzięki niemu możemy skutecznie zidentyfikować zakażenie, co jest niezbędne do podjęcia natychmiastowego leczenia

STREP-test  – Klucz do Wczesnego Wykrywania Zakażenia

STREP- test to narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w wczesnym wykrywaniu zakażenia paciorkowcami. Dostępność tego innowacyjnego testu w naszej przychodni OSASUNA umożliwia pacjentom szybkie i łatwe rozpoznanie choroby.

Dlaczego Warto Skorzystać z Naszych Testów?

 1. Szybkość Wyników: STREP- test umożliwia uzyskanie wyników diagnostycznych w krótkim czasie, co pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań.
 2. Skuteczność Leczenia: Szybka diagnoza paciorkowców grupy A jest kluczowa dla efektywnego leczenia, co minimalizuje ryzyko powikłań.
 3. Wygodne i Dostępne w Przychodni: Testy diagnostyczne są dostępne bez konieczności opuszczania przychodni, dzięki czemu pacjenci mogą łatwo skonsultować wyniki z naszym zespołem medycznym.

Objawy i Wskazania do Testów

Typowe objawy anginy i szkarlatyny obejmują gorączkę, ból gardła, powiększone migdały, oraz wysypkę. Nietypowe objawy u dzieci, zwłaszcza poniżej 3 roku życia, mogą obejmować nieżyt nosa, zmiany zachowania, jadłowstręt, i umiarkowanie podwyższoną temperaturę ciała.

STREP-test umożliwia uzyskanie wyniku na poziomie badania laboratoryjnego w czasie rzeczywistym, już w ciągu 10 minut, bez konieczności wizyty u lekarza. Test ten jest szczególnie ważny w przypadku nawrotu choroby, infekcji gardła u dzieci w wieku od 2 do 15 lat, oraz w przypadku szkarlatyny.

STREP-test : Skuteczne Narzędzie w Rozpoznawaniu Paciorkowców Grupy A

Test na paciorkowce grupy A to skuteczne narzędzie w diagnostyce anginy i szkarlatyny. Dzięki niemu możliwe jest szybkie wykluczenie lub potwierdzenie obecności bakterii Streptococcus pyogenes. Wczesna interwencja po pozytywnym wyniku pozwala na skuteczne leczenie antybiotykami, co jest kluczowe dla uniknięcia groźnych powikłań, takich jak sepsa czy uszkodzenie serca.

Podsumowanie

Angina i szkarlatyna to choroby wymagające szybkiego działania. Diagnostyka wczesna przy użyciu nowoczesnych testów STREP- test, może znacząco przyspieszyć proces leczenia i minimalizować ryzyko powikłań.

W naszej przychodni OSASUNA dbamy o to, abyście mieli dostęp do najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych, które pomagają w wczesnym rozpoznawaniu i leczeniu infekcji paciorkowcami grupy A. Skorzystajcie z naszych testów diagnostycznych i doświadczcie korzyści szybkiej diagnostyki już dziś!

ZADZWOŃ (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10