Ogólnopolski Dzień Transplantacji - Osasuna

26.01.2024

Ogólnopolski Dzień Transplantacji


Podniesienie Świadomości o Znaczeniu Przeszczepów

26 stycznia każdego roku obchodzimy

 Ogólnopolski Dzień Transplantacji,

dzień poświęcony refleksji nad nieocenioną wartością przeszczepów narządów. To symboliczne święto stanowi okazję do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat donacji, przeszczepów, oraz ważności decyzji o byciu dawcą.

Historia tego wyjątkowego dnia sięga roku 2005, a jego datę wybrano jako rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. To właśnie w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano przełomowego medycznego osiągnięcia, które otworzyło nowe możliwości ratowania życia poprzez przeszczepy.

Transplantacja, czyli wszczepienie narządu lub tkanek od dawcy do biorcy, stała się niezwykle skuteczną metodą ratującą życie, zwłaszcza dla osób z zaawansowanymi chorobami serca, płuc, wątroby czy nerek. Dzięki postępowi medycyny, przeszczepienia stają się coraz bardziej precyzyjne, a liczba udanych operacji rośnie, przywracając zdrowie i nadzieję chorym.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Łącząc siły w walce o zdrowie Kobiet.
Ostatni tydzień Stycznia jest tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy…
Czytaj więcej
osasuna.pl/blog-jastkow/

Jednakże, aby to było możliwe, potrzebni są dawcy. W Polsce, zgodnie z prawem, każda pełnoletnia osoba jest potencjalnym dawcą po śmierci, chyba że wyraziła odmienne życzenie. Natomiast w przypadku małoletnich, decyzję o byciu dawcą muszą podjąć ich rodzice lub opiekunowie prawni. Chociaż nie jest obowiązkowe formalne zgłoszenie decyzji o byciu dawcą, wiele osób decyduje się na dodatkowe kroki, takie jak rejestracja w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych czy noszenie bransoletek czy kart potwierdzających ich wolę.

Warto podkreślić, że decyzja o byciu dawcą może być podjęta również za życia. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, można stać się żywym dawcą, ofiarując na przykład nerki potrzebującej osobie. Zgoda zarówno dawcy, jak i biorcy jest niezbędna, a w przypadku bardziej odległych krewnych lub osób z wyjątkowymi związkami osobistymi, konieczna jest zgoda sądu, chroniąca przed potencjalnymi nadużyciami.

Rejestracja online

Zarejestruj się online, gdy potrzebujesz darmowej .wizyty
Szybko i sprawnie zrobisz to za pomocą przeglądarki…
Czytaj więcej
osasuna.pl/blog-jastkow/

Dzień Walki z Transplantacją skupia się nie tylko na historycznych osiągnięciach, ale również na przyszłości tej dziedziny. Współczesna medycyna nieustannie rozwija metody przeszczepiania, poszukując innowacyjnych rozwiązań, które mogą poprawić skuteczność i bezpieczeństwo procedur.

Podczas tego ważnego dnia, chcielibyśmy podkreślić, jak istotną rolę odgrywa każdy z nas w kształtowaniu postaw społecznych wobec przeszczepów narządów. Podnoszenie świadomości na temat tego, jak donacja może uratować życie, jest kluczowe dla zwiększenia liczby potencjalnych dawców oraz dla wspierania tych, którzy oczekują na szansę na nowe życie.

Wszyscy jesteśmy związani jednym wspólnym celem – dawaniem szansy na nowe życie. Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest doskonałą okazją do rozmowy o tym, jak każdy z nas może mieć wpływ na poprawę sytuacji tych, którzy z utęsknieniem oczekują na przeszczep .

ZADZWOŃ (81) 460 38 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10