Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - Osasuna

25.01.2024

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy


Łącząc siły w walce o zdrowie Kobiet

Ostatni tydzień Stycznia jest tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy, pragnę skierować uwagę na jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia kobiet.

RAK SZYJKI MACICY to schorzenie, które może dotknąć każdą z nas, jednak odpowiednia świadomość, profilaktyka i wcześniejsze wykrycie mogą znacząco zmniejszyć jego wpływ na życie pacjentek.

 1. Czym jest rak szyjki macicy?
 2. Łącząc siły w walce
 3. Profilaktyka jako kluczowa broń
 4. Czy istnieje prewencja dla dorosłych kobiet?
 5. Wywołanie działań
 6. Podsumowując

1.Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest chorobą, która rozwija się w komórkach szyjki macicy, czyli dolnej części macicy. Choć istnieją czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem HPV (Human Papillomavirus) to jednak zrozumienie podstawowych informacji na temat tej choroby jest kluczowe dla ochrony zdrowia kobiet.

Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy obejmują:

 • Przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
 • Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
 • Wielu partnerów płciowych,
 • Wiele porodów,
 • Wieloletnie palenie papierosów.

Rejestracja online

Zarejestruj się online, gdy potrzebujesz darmowej .wizyty
Szybko i sprawnie zrobisz to za pomocą przeglądarki…
Czytaj więcej
osasuna.pl/blog-poznan/

2.Łącząc Siły w Walce

W obliczu tego wyzwania, wspólnie jako społeczeństwo, musimy zacieśniać nasze szeregi w walce o zdrowie kobiet. Edukacja jest kluczowym elementem. Kobiety powinny być świadome istoty regularnych badań cytologicznych, zwanych popularnie badaniami Pap, które pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian komórkowych.

Lekarze, pielęgniarki oraz położne odgrywają niezwykle istotną rolę w dostarczaniu informacji i zachęcaniu do regularnych kontroli. Dlatego ważne jest, aby inicjować i wspierać kampanie edukacyjne, które promują profilaktykę i zdrowy styl życia.

3.Profilaktyka jako Kluczowa Broń

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z rakiem szyjki macicy. Dlatego istotne jest, aby dziewczęta i młode kobiety korzystały z programów szczepień, które oferują ochronę przed najgroźniejszymi typami wirusa. Szczepienie dziewcząt i młodych kobiet w przedziale wiekowym od 11 do 26 lat jest zalecane przez polskie i światowe stowarzyszenia medyczne.

U nas w Centrum Medycznym OSASUNA wykonujemy szczepienia przeciwko HPV , zadzwoń i chroń swoją córkę przed rakiem szyjki macicy .

Ponadto, regularne badania cytologiczne i papanikolau pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości komórkowych, co umożliwia szybkie i skuteczne podjęcie leczenia. Wspieranie dostępu do badań profilaktycznych jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia kobiet na długie lata.

4.Czy istnieje prewencja dla dorosłych kobiet?

W przypadku, gdy szczepienie jest już niewykonalne, kluczową rolę odgrywa profilaktyka wtórna, obejmująca regularne coroczne badania cytologiczne z tarczy i kanału szyjki macicy. Taka praktyka umożliwia wykrywanie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy skuteczność leczenia chirurgicznego przekracza 95%.

e-Recepta

> Wystawienie e-recepty na nowy lek.
> Przedłużenie ważności e-recepty…
Czytaj więcej
osasuna.pl/recepta

5.Wywołanie do Działań

Dzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy to nie tylko okazja do podniesienia świadomości na temat tej choroby, ale także do podjęcia konkretnych działań.

DROGIE KOBIETY apeluję do WAS abyśmy razem angażowały się w działania edukacyjne, wspierały programy szczepień, i promowały zdrowy styl życia.

Łącząc siły, możemy zmniejszyć wpływ raka szyjki macicy na życie NASZE KOBIET. Pamiętajmy, że zdrowie każdej z NAS jest cennym skarbem, który warto pielęgnować i chronić.

6.Podsumowując

Ostatni tydzień stycznia jest tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy to okazja do jednoczenia sił w celu ochrony zdrowia KOBIET. Edukacja, profilaktyka i wspólne działania stanowią kluczowe elementy w tej walce. Razem, jako społeczeństwo, możemy osiągnąć wiele i przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków tej groźnej choroby.

Niech Dzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy będzie bodźcem do pozytywnych zmian i troski o zdrowie nas wszystkich już od DZIŚ.

ZADZWOŃ (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10