Noworoczne Postanowienia Zdrowotne - Osasuna

04.01.2024

Noworoczne Postanowienia Zdrowotne


Jak Realizować Cele w Nowym Roku?

Rozpoczynając Nowy Rok, wiele osób stawia sobie cele zdrowotne. Po okresie świątecznym, powrót do zdrowych nawyków żywieniowych staje się priorytetem. Jak zrealizować te cele i wrócić do regularnej diety? Warto skorzystać z porad specjalisty – Pani dietetyk.

Profilaktyka Zdrowotna jaką rolę odgrywa Pani dietetyk?

Nawiązanie do profilaktyki zdrowotnej: Aby skutecznie osiągnąć cele zdrowotne, warto postawić na profilaktykę. Pani dietetyk może pełnić kluczową rolę w opracowaniu spersonalizowanego planu żywieniowego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i celów.

Kluczowymi zagadnieniami jest :

 1. Powrót do zdrowej diety po świętach.
 2. Jakie są złe nawyki żywieniowe ?
 3. Czy przed konsultacją z dietetykiem powinniśmy wykonać badania ?

Jak Pani Dietetyk Pomaga Powrócić do Zdrowej Diety po Świętach?

 • Indywidualne Konsultacje: Pani dietetyk może przeprowadzić dokładną analizę nawyków żywieniowych oraz dostosować plan żywieniowy do konkretnych potrzeb.
 • Edukacja i Motywacja: Specjalista może dostarczyć wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz motywować do ich wprowadzenia.
 • Personalizacja Planu Żywieniowego: Spersonalizowany plan uwzględniający preferencje i ograniczenia może ułatwić powrót do zdrowej diety.
 • Monitorowanie Postępów: Regularne konsultacje z Panią dietetyk umożliwiają monitorowanie postępów i wprowadzanie ewentualnych dostosowań.

Złe odżywianie, czyli spożywanie niezdrowych i niezrównoważonych posiłków, może mieć szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Oto kilka potencjalnych konsekwencji złego odżywiania:

 1. Nadwaga i Otyłość: Spożywanie nadmiernych ilości kalorii, zwłaszcza pochodzących z wysokotłuszczowych i wysokocukrowych produktów, może prowadzić do nadwagi i otyłości.
 2. Choroby Serca: Dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol może zwiększać ryzyko chorób serca, miażdżycy i zawałów serca.
 3. Cukrzyca Typu 2: Złe odżywianie, szczególnie spożycie dużych ilości cukru i wysoko przetworzonych produktów, może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy typu 2.
 4. Problemy Związane z Ciśnieniem Krwi: Nadmiar soli w diecie może wpływać na podwyższenie ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca i udarów.
 5. Zaburzenia Metaboliczne: Niezdrowa dieta może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność i zespół metaboliczny.
 6. Problemy Związane z Układem Trawiennym: Spożywanie dużej ilości przetworzonych, tłustych lub pikantnych potraw może prowadzić do problemów z trawieniem, takich jak zgaga, zaparcia czy biegunki.
 7. Niedobory Składników Odżywczych: Dieta uboga w świeże owoce, warzywa, białko, witaminy i minerały może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, co z kolei wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu.
 8. Problemy Zębów: Spożywanie dużej ilości słodyczy i napojów gazowanych może przyczynić się do próchnicy i innych problemów zębów.
 9. Zmęczenie i Brak Energii: Dieta uboga w wartości odżywcze może prowadzić do uczucia zmęczenia, braku energii i ogólnego osłabienia organizmu.
 10. Zły Stan Psychiczny: Nieprawidłowa dieta może wpływać na zdrowie psychiczne, prowadząc do zwiększenia ryzyka depresji, lęku i problemów ze snem.

Warto zauważyć, że negatywne skutki złego odżywiania są często skumulowane i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie czasowej. Dlatego istotne jest dbanie o zdrową i zrównoważoną dietę dla utrzymania ogólnego dobrostanu i prewencji wielu chorób.

Przed konsultacją z dietetykiem mogą być zalecane pewne badania w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Dietetyk może zlecić konkretne badania, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji zdrowotnej i dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb.

Oto kilka przykładowych badań, które mogą, ale nie muszą być zalecane przed konsultacją z dietetykiem:

 1. Badania Krwi:
  Pełna morfologia krwi.
  Poziom glukozy we krwi.
  Lipidogram (oprofilowanie lipidowe) dla oceny poziomu cholesterolu.
  – Badania na obecność witamin i minerałów.
 2. Badania Metaboliczne:
  Badanie poziomu insuliny.
  – Pomiar hemoglobiny A1c (HbA1c) dla oceny długoterminowej kontroli cukrzycy.
 3. Badania Funkcji Tarczycy:
  – Badanie poziomu hormonów tarczycy, takich jak TSH, FT4, FT3.
 4. Badania Mikrobioty:
  – Badanie mikrobioty jelitowej w celu oceny stanu flory bakteryjnej.
 5. Badania Alergiczne:
  – Testy alergiczne, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie uczulenia na konkretne pokarmy.
 6. Badania Wymagane Przez Chorobę:
  – W przypadku istniejących chorób, takich jak choroby serca czy cukrzyca, dietetyk może poprosić o wyniki badań związanych z daną chorobą.
 7. Ankieta Żywieniowa:
  – Wypełnienie ankiety dotyczącej zwyczajów żywieniowych i preferencji żywieniowych.

Przed samą konsultacją, warto skonsultować się z samym dietetykiem, aby dowiedzieć się, czy jakiekolwiek badania są zalecane i jakie konkretne informacje mogą być przydatne w kontekście planowania diety. Jeżeli będzie potrzeba wykonania szeregu badań, nie przejmuj się my o to zadbamy, u nas w Centrum Medycznym OSASUNA wykonasz niezbędne badania. Ważne jest również przekazanie wszelkich istotnych informacji dotyczących stanu zdrowia, chorób, alergii czy aktualnie stosowanych leków. To pozwoli dietetykowi dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb i celów pacjenta.

Rozpoczynając Nowy Rok, warto skupić się na zdrowych nawykach żywieniowych. Współpraca z Panią dietetyk może być kluczowa dla skutecznego powrotu do regularnej diety. Profilaktyka zdrowotna oraz specjalistyczna pomoc mogą sprawić, że cele zdrowotne staną się łatwiejsze do osiągnięcia.

Przyjdź do nas pomożemy Ci zadbać o Twoje zdrowie.

ZADZWOŃ (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10