Jak odróżnić mononukleozę od przeziębienia? - Osasuna

15.12.2023

Jak odróżnić mononukleozę od przeziębienia?


Mononukleoza, zwana też chorobą pocałunków

jest zakaźną chorobą wirusową, stanowi wyjątkowe wyzwanie diagnostyczne, gdyż jej objawy często przypominają zwykłe przeziębienie, co może wprowadzać w błąd pacjentów. Jednak istnieje kilka charakterystycznych cech, które pomagają odróżnić mononukleozę od typowej infekcji górnych dróg oddechowych. Przedstawimy objawy i leczenie mononukleozy oraz porównamy ją z przeziębieniem.

 1. Mononukleoza, zwana chorobą pocałunków.
 2. Infekcji źródło.
 3. Objawy mononukleozy
 4. Leczenie mononukleozy
 5. Mononukleoza a przeziębienie
 6. Podsumowanie
 7. Gdy mamy podejrzenia choroby co powinniśmy zrobić?

Infekcji źródło:

Mononukleoza jest wywoływana przez wirus Epsteina-Barr (EBV), który należy do rodziny herpeswirusów. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową, przez ślinę lub kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi śliną. W przypadku przeziębienia, zazwyczaj odpowiedzialne są różne rodzaje wirusów, takie jak rhinowirusy czy adenowirusy, przenoszone najczęściej przez kontakt z zakażonymi kropelkami wydychanego powietrza. Okres inkubacji wirusa wynosi od 4 do 6 tygodni, co oznacza, że objawy mogą pojawić się dopiero po takim czasie od zakażenia.

Objawy mononukleozy

Charakterystyczne objawy mononukleozy to:

 • Gorączka
 • ból gardła
 • powiększenie śledziony i wątroby
 • powiększone węzły chłonne na szyi i pod pachami
 • zmęczenie i osłabienie
 • ból głowy
 • brak apetytu
 • wysypka na skórze

Objawy te mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnej odporności organizmu. Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów lub mieć je bardzo łagodne.

Leczenie mononukleozy

Nie ma skutecznego leku na mononukleozę, ponieważ jest to choroba wirusowa. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Zaleca się:

– odpoczynek i unikanie wysiłku fizycznego, zwłaszcza w przypadku powiększenia śledziony lub wątroby, ponieważ może to spowodować ich pęknięcie

– picie dużo płynów, aby nawodnić organizm i ułatwić odkrztuszanie śluzu

– stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, np. paracetamolu lub ibuprofenu, aby zmniejszyć gorączkę i ból gardła

– stosowanie płukanek gardła lub pastylek do ssania, aby złagodzić podrażnienie błony śluzowej

– unikanie alkoholu i tytoniu, ponieważ mogą one pogorszyć stan wątroby i gardła

– unikanie kontaktu z innymi osobami, aby nie zarażać ich wirusem

W większości przypadków mononukleoza ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Jednak niektóre osoby mogą mieć długotrwałe skutki, takie jak przewlekłe zmęczenie, depresja lub nawracające infekcje. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia u lekarza.

Mononukleoza a przeziębienie

Mononukleoza i przeziębienie mają wiele wspólnych objawów, takich jak gorączka, ból gardła czy katar. Jednak są to dwie różne choroby, które wymagają innego podejścia. Oto kilka różnic między nimi:

– Przeziębienie jest wywoływane przez różne rodzaje wirusów, np. rinowirusy czy koronawirusy, a nie przez EBV.

– Przeziębienie ma krótszy okres inkubacji, zwykle od 1 do 3 dni.

– Przeziębienie ma krótszy przebieg, zwykle od 3 do 10 dni.

– Przeziębienie nie powoduje powiększenia węzłów chłonnych, śledziony ani wątroby.

– Przeziębienie nie powoduje wysypki na skórze.

– Przeziębienie nie powoduje długotrwałych powikłań.

Aby odróżnić mononukleozę od przeziębienia, należy zwrócić uwagę na czas trwania i nasilenie objawów, a także na obecność innych cech charakterystycznych dla mononukleozy. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania krwi lub wymaz z gardła, aby potwierdzić diagnozę.

Podsumowanie

Mononukleoza jest zakaźną chorobą wirusową, która objawia się podobnie jak zwykłe przeziębienie. Jednak mononukleoza ma kilka charakterystycznych cech, które odróżniają ją od zwykłego infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Mononukleoza i przeziębienie mają wiele wspólnych objawów, ale są to dwie różne choroby, które wymagają innego podejścia. Aby odróżnić mononukleozę od przeziębienia, należy zwrócić uwagę na czas trwania i nasilenie objawów, a także na obecność innych cech charakterystycznych dla mononukleozy.

MONONUKLEOZAPRZEZIĘBIENIE
Przenosi się głównie przez kontakt ze śliną zakażonej osobyPrzenosi się drogą kropelkową przez kaszel, kichanie lub dotykanie zanieczyszczonych powierzchni
Okres wylęgania się wirusa wynosi od 30 do 50 dniOkres wylęgania się wirusa  wynosi od  1 do 3 dni
Objawy: Wysoka gorączka, która utrzymuje się 2 tygodnie Zapalenie gardła z powiększeniem migdałków i białym nalotemBól głowyBrak apetytuPowiększenie wątroby i śledzionyObjawy: GorączkaKatarKaszelBól gardłaBól głowyOsłabienie  
Leczenie : objawowe i odpoczynek. Nie stosuje się antybiotyków, chyba że wystąpi nadkażenie bakteryjneLeczenie : objawowe i odpoczynek , antybiotyki nie skuteczne w leczeniu przeziębienia

Gdy mamy podejrzenia choroby co powinniśmy zrobić ?

W przypadku podejrzenia mononukleozy lub utrzymujących się objawów przeziębieniowych, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Przyjdź do naszego Centrum Medycznego OSASUNA, nasza diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie, badaniu klinicznym oraz ewentualnych badaniach dodatkowych, takich jak badania krwi. Wczesna identyfikacja i leczenie mononukleozy mogą pomóc w zapobieżeniu powikłaniom i skróceniu czasu rekonwalescencji.

ZADZWOŃ (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10