Profilaktyka Gruźlicy - Osasuna

04.12.2023

Profilaktyka Gruźlicy


Gruźlica atakuje płuca oraz inne narządy – wiesz jakie?

Oto zagadnienia, które mogą Cię zainteresować:

 1. Czym jest gruźlica?
 2. Czy wiesz ile osób co roku choruje na gruźlicę?
 3. Wykrywanie gruźlicy, narządy jakie atakuje gruźlica
 4. Jakie badania są wykonywane ?
 5. Co zrobić alby zapobiegać zakażeniom?
 6. Szczepienia
 7. Edukacja zdrowotna i poprawa warunków życia

Czym jest gruźlica?

jest jedną z najstarszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych, która może dotyczyć każdego narządu w organizmie człowieka, ale najczęściej atakuje płuca. Gruźlica wywoływana jest przez bakterie zwane prątkami gruźlicy, które przenoszą się drogą kropelkową z osoby chorej na osobę zdrową. Gruźlica może być śmiertelna, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona.

Czy wiesz ile osób choruje co roku na gruźlicę ?

W Polsce każdego roku odnotowuje się około 10 tysięcy nowych przypadków gruźlicy, z czego około 600 kończy się zgonem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest zakażona prątkami gruźlicy i może stanowić zagrożenie dla innych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka gruźlicy, czyli zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby i jej powikłaniom.

Profilaktyka gruźlicy polega na kilku aspektach:

Wykrywanie gruźlicy, narządy jakie atakuje gruźlica
Osoby, które mają objawy sugerujące gruźlicę, takie jak kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie, krwioplucie, gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub do poradni gruźlicy i chorób płuc.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Mycobacterium tuberculosis. Wpływ gruźlicy na płuca i inne narządy jest istotnym aspektem tego schorzenia, które może prowadzić do różnorodnych objawów i powikłań. Płuca są najczęstszym celem ataku prątków gruźlicy, ale choroba może także dotyczyć innych części organizmu.

 1. Wpływ na Płuca: Głównym obszarem ataku prątków gruźlicy są płuca. Bakterie atakują tkankę płucną, co prowadzi do stanu zapalnego. Objawy obejmują m.in. przewlekły kaszel, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, gorączkę i utratę masy ciała. W wyniku postępującego zakażenia, prątki gruźlicy mogą tworzyć ogniska martwicze w płucach, co prowadzi do powstawania blizn i zwłóknień.
 2. Rozsiew do Innych Narządów: Gruźlica może rozsiewać się z płuc do innych narządów poprzez układ krwionośny lub limfatyczny. Często dotyczy to narządów takich jak nerki, kości, opony mózgowej czy narządów rodnych. Zakażenie różnych obszarów organizmu może powodować zróżnicowane objawy i powikłania.
 3. Gruźlica Pozapłucna: Gruźlica pozapłucna to forma choroby, w której prątki gruźlicy atakują inne niż płuca obszary. Na przykład, gruźlica kości może prowadzić do bólu stawów, a gruźlica opon mózgowo-rdzeniowych do bólów głowy, sztywności karku i nudności.
 4. Problemy Związane z Nerkami: Prątki gruźlicy mogą zainfekować nerki, prowadząc do gruźlicy nerek. To schorzenie może powodować krwiomocz, ból lędźwiowy oraz zaburzenia funkcji nerek.
 5. Gruźlica Miednicy Małej: Wpływ gruźlicy na narządy rodne obejmuje gruźlicę miednicy małej u kobiet, co może prowadzić do zapaleń jajników czy macicy.

Jakie badania są wykonywane kiedy jest podejrzenie gruźlicy?

Badania diagnostyczne, które są wykonywane to:

 • badanie plwociny pod mikroskopem,
 • testy molekularne,
 • posiew bakteriologiczny,
 • badanie rentgenowskie klatki piersiowej.

Jeśli zostanie potwierdzona diagnoza gruźlicy, pacjent otrzyma skierowanie do szpitala .Leczenie gruźlicy trwa co najmniej 6 miesięcy i polega na przyjmowaniu kilku antybiotyków pod kontrolą lekarza. Leczenie musi być regularne i nieprzerwane, aby zapobiec oporności prątków na leki i nawrotowi choroby.

Co robić aby zapobiegać zakażeniom?

Osoby, które miały bliski kontakt z osobą chorą na gruźlicę lub należą do grup ryzyka zachorowania (np. bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni od alkoholu lub narkotyków), powinny zgłosić się do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub do poradni gruźlicy i chorób płuc w celu wykonania testu tuberkulinowego (tzw. próby Mantoux) lub testu IGRA (badanie krwi wykrywające odpowiedź immunologiczną na prątki gruźlicy). Te testy pozwalają stwierdzić, czy osoba jest zakażona prątkami gruźlicy, ale nie ma objawów choroby (tzw. zakażenie utajone). Jeśli test jest dodatni, oznacza to, że osoba ma ryzyko rozwoju aktywnej postaci gruźlicy w przyszłości i powinna otrzymać leczenie zapobiegawcze pod nadzorem lekarza POZ lub specjalisty. W przypadku zakażenia utajonego, osoby te mogą skorzystać z leczenia zapobiegawczego, które obniża ryzyko rozwoju gruźlicy o 60-90%.

Szczepienie przeciwko gruźlicy

W Polsce obowiązuje powszechne szczepienie noworodków przeciwko gruźlicy, która zawiera osłabione prątki gruźlicy bydlęcej. Szczepienie chroni dzieci przed ciężkimi postaciami gruźlicy, takimi jak gruźlica opon mózgowych czy gruźlica rozsiana. Szczepienie nie chroni jednak przed zakażeniem prątkami gruźlicy ludzkiej ani przed rozwojem gruźlicy płucnej u osób dorosłych. Dlatego osoby zaszczepione w dzieciństwie nadal muszą poddawać się badaniom diagnostycznym i leczeniu w razie podejrzenia gruźlicy.

Edukacja zdrowotna i poprawa warunków życia.

Ważnym elementem profilaktyki gruźlicy jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tej choroby, jej objawów, sposobów zakażenia, metod leczenia i zapobiegania. W tym celu prowadzone są kampanie informacyjne, szkolenia, spotkania, plakaty, ulotki, strony internetowe itp. Ponadto niezbędne jest poprawianie warunków życia i pracy ludzi, zwłaszcza tych z grup ryzyka zachorowania na gruźlicę. Oznacza to zapewnienie im odpowiedniego odżywiania, higieny, wypoczynku, opieki medycznej, wsparcia psychologicznego i społecznego.

Gruźlica to wyzwanie, które wymaga współpracy społeczeństwa, służby zdrowia i instytucji publicznych. Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby poprzez dbanie o własne zdrowie, zgłaszanie się do lekarza w razie podejrzenia gruźlicy, stosowanie się do zaleceń lekarskich, unikanie kontaktu z osobami chorymi na gruźlicę lub stosowanie środków ochronnych (np. maseczek), a także pomagając osobom potrzebującym i walczącym z gruźlicą. Poprzez takie działania profilaktyczne, badania naukowe, możemy wspólnie ograniczyć wpływ gruźlicy na zdrowie publiczne. Profilaktyka gruźlicy to nie tylko zadanie służby zdrowia, ale również wspólny obowiązek społeczny, mający na celu stworzenie bezpiecznej i zdrowej przyszłości dla każdego.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług medycznych w Centrum Medycznym Osasuna, skupiając się na kompleksowej profilaktyce gruźlicy. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra lekarska oraz nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają nam skutecznie działać na rzecz zapobiegania i zwalczania tej choroby. Oferujemy badania diagnostyczne, konsultacje oraz edukację zdrowotną, aby dostarczyć Ci kompletną opiekę i wiedzę na temat gruźlicy. Dbaj o swoje zdrowie razem z nami – Centrum Medycznym Osasuna.

ZADZWOŃ (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10