Higiena Uszu, Nosa i Paznokci u Niemowlaka: praktyczne wskazówki - Osasuna

04.12.2023

Higiena Uszu, Nosa i Paznokci u Niemowlaka: praktyczne wskazówki


W Centrum Medycznym OSASUNA, skupiamy się nie tylko na leczeniu, ale także na profilaktyce i edukacji rodziców, szczególnie jeśli chodzi o higienę uszu, nosa i paznokci u niemowląt. Nasze porady od pediatrów i położnych obejmują praktyczne wskazówki, które pomagają utrzymać te obszary w najlepszym stanie zdrowia.

Higiena Uszu Niemowlęcia:

 1. Delikatne Przemycie: Zalecamy korzystanie z miękkiej ściereczki lub gazy nasączonej wodą do delikatnego przemywania zewnętrznej części ucha niemowlaka. Należy unikać stosowania alkoholu czy innych płynów, które mogą drażnić delikatną skórę.
 2. Ostrzeżenie przed Patyczkami: Ważne jest, aby rodzice nie używali patyczków higienicznych do czyszczenia uszu niemowlęcia. Wkładanie przedmiotów do uszu może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji.
 3. Reakcja na Zmiany: Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna czy wyciek płynu z ucha niemowlęcia, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą.

Higiena Nosa Niemowlęcia:

 1. Płukanie Noska: W celu oczyszczenia nosa niemowlęcia, zalecamy lekkie pochylenie dziecka do tyłu i użycie soli fizjologicznej lub specjalnego preparatu do płukania nosa, który można zakupić w aptece.
 2. Ostrożność z Przedmiotami: Podkreślamy, że nie należy używać patyczków higienicznych ani innych przedmiotów do czyszczenia nosa niemowlęcia, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia delikatnej błony śluzowej.
 3. Częstotliwość Czyszczenia: Chociaż czyszczenie nosa nie musi być codzienne, warto to robić, zwłaszcza gdy zauważysz, że dziecko ma zatkanego nosa. Jednak unikaj nadmiernego ingerowania.
 4. Higiena Rąk: Pamiętaj o regularnym myciu rąk, aby uniknąć przenoszenia bakterii do nosa niemowlęcia.

Higiena Paznokci Niemowlęcia:

 1. Naturalne Obłamywanie: W początkowej fazie życia niemowlęcia, zalecamy nieobcinanie pierwszych paznokci. Pozwól, aby obłamały się naturalnie, unikając potencjalnych kontuzji.
 2. Regularne Przycinanie: Ponieważ paznokcie niemowlaka rosną szybko, regularne przycinanie jest kluczowe. Po kąpieli są one bardziej miękkie i łatwiejsze do przycięcia.
 3. Specjalne Nożyczki: Używaj specjalnych nożyczek do paznokci niemowlęcia, które są zaprojektowane z myślą o delikatności ich skórek.
 4. Unikaj Cążek: Zalecamy rezygnację z użycia cążek, aby uniknąć zacięć i potencjalnych urazów.
 5. Monitorowanie Skóry: Regularnie sprawdzaj dłonie i stopy niemowlęcia pod kątem wszelkich zmian, takich jak zaczerwienienia, obrzęk czy oznaki infekcji.

Dzięki naszym praktycznym poradom, rodzice mogą skutecznie dbać o higienę uszu, nosa i paznokci swojego niemowlęcia, wspierając jego zdrowy rozwój i dobre samopoczucie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z naszym pediatrą i położną, którzy są gotowi udzielić fachowej pomocy i odpowiedzi na wszelkie pytania związane z opieką nad niemowlęciem.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10