Rak płuc oczami torakochirurga - Osasuna

20.11.2023

Rak płuc oczami torakochirurga


Rak płuc jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie umiera z powodu raka płuc ponad 2 miliony ludzi. W Polsce jest to druga, po raku jelita grubego, przyczyna zgonów z powodu nowotworów. Leczenie raka płuc jest skomplikowane i wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym torakochirurgów.

Torakochirurgia czym się zajmuje?

Torakochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się operacjami klatki piersiowej, w tym :

  • płuc,
  • oskrzeli,
  • tchawicy,
  • przełyku,
  • śródpiersia.

Torakochirurg jest lekarzem, który może usunąć guz z płuca lub część płuca zajętą przez nowotwór. Torakochirurg widzi raka płuc z perspektywy operacyjnej. Zadaniem jego jest ocenić, czy guz jest operacyjny, czyli czy można go usunąć bez narażania życia pacjenta i zachowując odpowiednią funkcję oddechową. Aby to zrobić, musi dokładnie zbadać pacjenta, zlecić odpowiednie badania obrazowe i funkcyjne oraz skonsultować się z innymi specjalistami, takimi jak onkolog, radioterapeuta czy pulmonolog. Pod uwagę brany jest również wiek pacjenta, jego stan ogólny, choroby współistniejące i preferencje. Nie każdy pacjent chce poddać się operacji lub jest do niej gotowy.

Jakie mogą wystąpić komplikacje podczas lub po operacji?

Operacja raka płuc jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii. Wymaga dużej wprawy, doświadczenia i precyzji. Torakochirurg musi być przygotowany na różne sytuacje i komplikacje, które mogą wystąpić podczas operacji lub po niej. Niektóre z nich to krwawienie, uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów, zapalenie opłucnej, odma opłucnowa, niewydolność oddechowa czy nawrót choroby.

Torakochirurg musi również dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, ponieważ praca w warunkach stresu i ryzyka może być wyczerpująca i obciążająca.

Torakochirurg ma jednak również wiele satysfakcji ze swojej pracy. Jest to zawód pełen wyzwań i możliwości rozwoju. Może stosować nowoczesne techniki operacyjne, takie jak wideo-torakoskopia czy robotyka. Torakochirurg może również pomagać ludziom w walce z chorobą, która często bywa śmiertelna. Torakochirurg może poprawić jakość życia pacjentów, przedłużyć im życie lub nawet uratować je. Torakochirurg może być świadkiem cudów medycyny i ludzkiej woli przetrwania.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10