Lampa do naświetleń w rehabilitacji - Osasuna

13.11.2023

Lampa do naświetleń w rehabilitacji


Lampa sollux

Lampa sollux to lampa lecznicza, która emituje promieniowanie podczerwone. Jest ona używana w rehabilitacji do nagrzewania różnych części ciała i przygotowania tkanek i mięśni do dalszych zabiegów, takich jak masaż, jonoterapia czy ćwiczenia ruchowe. Promieniowanie sollux dociera w głąb tkanek, poprawiając ukrwienie, zmniejszając napięcie mięśniowe i łagodząc ból. Lampa sollux ma dwa filtry: niebieski i czerwony, które mają różne działanie. Filtr niebieski ma właściwości przeciwbólowe i uspokajające, a filtr czerwony ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne. Lampa sollux jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak stany zapalne stawów i nerwów, bóle kręgosłupa i mięśni, trądzik, półpasiec, blizny, trudno gojące się rany i wiele innych. Lampa sollux ma też pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie, ponieważ światło podczerwone stymuluje produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Jak działa lampa sollux?

Lampa sollux składa się z żarówki emitującej promieniowanie podczerwone oraz dwóch filtrów kolorowych: niebieskiego i czerwonego. Filtry te mają za zadanie zmodyfikować widmo promieniowania i dostosować je do celu terapeutycznego. Filtr niebieski przepuszcza promienie niebieskie widzialne oraz osłabia promienie podczerwone cieplne.

Lampa sollux jest umieszczana na statywie lub zawieszana nad miejscem poddanym naświetlaniu. Odległość między lampą a skórą pacjenta powinna wynosić od 30 do 50 cm. Czas naświetlania zależy od rodzaju filtra, stopnia nagrzania skóry i indywidualnej reakcji pacjenta. Zazwyczaj wynosi on od 10 do 20 minut. Podczas zabiegu pacjent powinien mieć zamknięte oczy lub założone okulary ochronne.

Lampa sollux znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym charakterze. Oto niektóre z nich:

 • Stany zapalne stawów – lampa sollux z filtrem czerwonym pomaga zmniejszyć obrzęk, ból i sztywność stawów spowodowane zapaleniem. Poprawia też ruchomość stawów i ułatwia wykonywanie ćwiczeń ruchowych.
 • Bóle kręgosłupa i mięśni – lampa sollux z filtrem czerwonym lub niebieskim pomaga rozluźnić napięte mięśnie, zmniejszyć ból i skurcze. Poprawia też ukrwienie i odżywienie tkanek oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych.
 • Nerwobóle – lampa sollux z filtrem niebieskim pomaga łagodzić ból i drętwienie spowodowane uciskiem lub uszkodzeniem nerwów. Poprawia też przewodnictwo nerwowe i zmniejsza stan zapalny.
 • Trądzik – lampa sollux z filtrem niebieskim pomaga zwalczać bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Poprawia też stan skóry, zmniejsza zaczerwienienie i wypryski.
 • Półpasiec – lampa sollux z filtrem niebieskim pomaga łagodzić ból i świąd spowodowane półpaścem. Poprawia też gojenie się pęcherzyków i zmniejsza ryzyko blizn.
 • Blizny – lampa sollux z filtrem czerwonym pomaga poprawić wygląd i elastyczność blizn. Poprawia też ukrwienie i odżywienie tkanek oraz stymuluje produkcję kolagenu.
 • Trudno gojące się rany – lampa sollux z filtrem czerwonym pomaga przyspieszyć proces gojenia się ran. Poprawia też ukrwienie i odżywienie tkanek oraz zapobiega infekcjom.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lampy sollux?

Lampa sollux jest bezpiecznym i skutecznym urządzeniem leczniczym, jednak nie można jej stosować w każdym przypadku. Oto niektóre z przeciwwskazań do stosowania lampy sollux:

 • Gorączka – lampa sollux może podnieść temperaturę ciała, co może być niebezpieczne dla pacjenta z gorączką.
 • Ciąża – lampa sollux może wpłynąć na rozwój płodu, dlatego nie należy jej stosować na brzuch lub okolice miednicy u kobiet w ciąży.
 • Nowotwory – lampa sollux może stymulować wzrost komórek nowotworowych, dlatego nie należy jej stosować na obszary dotknięte rakiem lub podejrzanymi o raka.
 • Nadczynność tarczycy – lampa sollux może nasilać objawy nadczynności tarczycy, takie jak nadmierna potliwość, kołatanie serca czy nerwowość.
 • Nadwrażliwość na światło – lampa sollux może wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienia u osób nadwrażliwych na światło, takie jak wysypka, swędzenie czy pieczenie skóry.
 • Choroby oczu – lampa sollux może uszkodzić siatkówkę lub rogówkę oka, dlatego nie należy jej stosować na oczy lub okolice oczu.

Lampa sollux w naszym Centrum Medycznym OSASUNA

Jeśli chcesz skorzystać z zabiegów z lampą sollux, zapraszamy cię do naszego Centrum Medycznego OSASUNA. Oferujemy profesjonalną obsługę i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych lekarzy i fizjoterapeutów, którzy dobiorą odpowiedni rodzaj i czas naświetlania lampą sollux w zależności od twoich potrzeb i problemów zdrowotnych. W naszym centrum medycznym możesz liczyć na:

 • Bezpłatne konsultacje lekarskie
 • Szybkie i łatwe umawianie się na wizyty
 • Komfortowe warunki zabiegowe
 • Przyjazną atmosferę i miłą obsługę
 • Atrakcyjne ceny i rabaty

Zadzwoń (81)460 38 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10