Dzień Walki z Otyłością - Osasuna

24.10.2023

Dzień Walki z Otyłością


24  październik Dzień Walki z Otyłością

Otyłość to poważna choroba, która zagraża zdrowiu i życiu wielu ludzi na całym świecie. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), otyłość jest odpowiedzialna za 2,6 miliona zgonów rocznie. W Polsce problem ten dotyka co drugiego dorosłego i co piątego dziecka. Czym jest otyłość?

 Jakie są przyczyny i skutki otyłości? Jak jej zapobiegać i leczyć?

Czym jest otyłość?

Otyłość to stan, w którym nadmierna ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się w organizmie, prowadząc do zaburzeń metabolicznych i hormonalnych. Otyłość diagnozuje się na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), który oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach. Jeśli BMI wynosi 25 lub więcej, mamy do czynienia z nadwagą, a jeśli 30 lub więcej – z otyłością.

Jakie są przyczyny otyłości?

Otyłość jest wynikiem nierównowagi między spożyciem, a wydatkiem energii. Innymi słowy, otyłość powstaje, gdy jemy więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić. Do czynników sprzyjających otyłości należą:

– Niezdrowa dieta – bogata w tłuszcze, cukry, sól i produkty wysoko przetworzone, uboga w błonnik, witaminy i minerały.

– Siedzący tryb życia – brak aktywności fizycznej, spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem lub smartfonem.

– Czynniki genetyczne – niektóre osoby mają predyspozycje do gromadzenia tkanki tłuszczowej lub zaburzenia regulacji apetytu.

– Czynniki hormonalne – np. niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, menopauza, leczenie hormonalne.

– Czynniki psychologiczne – np. stres, depresja, zaburzenia odżywiania, emocjonalne podjadanie.

Jakie są skutki otyłości?

Otyłość nie jest tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną. Otyłość wiąże się z wieloma powikłaniami i chorobami współistniejącymi, takimi jak:

– Cukrzyca typu 2

– Nadciśnienie tętnicze

– Choroby serca i naczyń krwionośnych

– Zawał mięśnia sercowego

– Udar mózgu

– Miażdżyca

– Choroby wątroby i trzustki

– Kamica żółciowa

– Choroby stawów i kręgosłupa

– Bezdech senny

– Niepłodność

– Zaburzenia psychiczne

– Nowotwory

Jak zapobiegać?

Zapobieganie otyłości polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała poprzez zdrowy styl życia. Obejmuje on:

– Zrównoważoną dietę – opartą na produktach naturalnych, świeżych i sezonowych, bogatych w białko, błonnik, witaminy i minerały, ubogich w tłuszcze nasycone, cukry proste i sól.

– Regularną aktywność fizyczną – minimum 150 minut umiarkowanego ruchu tygodniowo lub 75 minut intensywnego ruchu tygodniowo. Może to być np. spacer, rower, pływanie, taniec, aerobik czy siłownia.

– Higienę snu – zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości snu, co wpływa na regulację hormonów i metabolizmu.

– Redukcję stresu – poszukiwanie zdrowych sposobów radzenia sobie z emocjami, np. medytacja, relaksacja, hobby, wsparcie społeczne.

– Unikanie używek – alkohol, papierosy i narkotyki nie tylko dostarczają pustych kalorii, ale także zaburzają funkcjonowanie organizmu i pogarszają stan zdrowia.

Jak leczyć?

Leczenie otyłości wymaga indywidualnego podejścia i współpracy z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i fizjoterapeutą. W zależności od stopnia otyłości i obecności chorób towarzyszących, leczenie może obejmować:

– Dietoterapię – dostosowanie jadłospisu do zapotrzebowania energetycznego i odżywczego pacjenta, uwzględniając jego preferencje, alergie i nietolerancje pokarmowe.

– Farmakoterapię – stosowanie leków wspomagających odchudzanie, np. hamujących apetyt, zmniejszających wchłanianie tłuszczów lub glukozy, poprawiających metabolizm.

– Chirurgię bariatryczną – zabieg operacyjny polegający na zmniejszeniu pojemności żołądka lub skróceniu jelita cienkiego, co ogranicza ilość spożywanego pokarmu i wchłanianie kalorii.

– Psychoterapię – pomoc w rozpoznaniu i leczeniu przyczyn psychicznych otyłości, np. zaburzeń odżywiania, depresji, lęku, niskiej samooceny.

– Fizjoterapię – dobór odpowiednich ćwiczeń fizycznych, dostosowanych do możliwości i potrzeb pacjenta, mających na celu poprawę kondycji, siły i wytrzymałości mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej i kształtowanie sylwetki.

Otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia. Otyłość wiąże się z wieloma poważnymi chorobami i komplikacjami. Zapobieganie otyłości polega na prowadzeniu zdrowego stylu życia, opartego na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Leczenie otyłości wymaga indywidualnego podejścia i współpracy z zespołem specjalistów. Otyłość nie jest wyrokiem – można się jej pozbyć i cieszyć się lepszym samopoczuciem i jakością życia.

Jeśli szukasz profesjonalnej porady dietetycznej, zapraszamy do Centrum Medycznego OSASUNA.

Nie czekaj na lepszy moment, zadbaj o siebie już teraz!

Bo choroba nie znika sama, trzeba ją leczyć.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10