Dzień Menopauzy i Andropauzy - Osasuna

18.10.2023

Dzień Menopauzy i Andropauzy


18 października obchodzimy
Dzień MENOPAUZY i ANDROPAUZY

W dniu kiedy obchodzimy to święto należy wrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni w okresie przejściowym, czyli problemy zdrowotne i emocjonalne. Menopauza i andropauza to naturalne procesy starzenia się organizmu, które wiążą się ze zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi. Nie są to choroby, ale stanowią wyzwanie dla jakości życia i samopoczucia.

Menopauza to czas, kiedy kobieta przestaje mieć miesiączki i traci zdolność do zajścia w ciążę. Zwykle następuje między 45, a 55 rokiem życia ale może być wcześniejsza lub późniejsza. Menopauza wiąże się z obniżeniem poziomu estrogenów i progesteronu, co może powodować objawy takie jak uderzenia gorąca, poty nocne, bezsenność, zmiany nastroju, suchość pochwy, czy obniżenie libido.

Andropauza to termin określający spadek poziomu testosteronu u mężczyzn wraz z wiekiem. Nie jest tak wyraźnie zdefiniowana jak menopauza u kobiet i nie oznacza utraty płodności. Andropauza może wystąpić między 40 a 60 rokiem życia, nie dotyczy wszystkich mężczyzn w tym samym stopniu. Andropauza może objawiać się zmniejszeniem energii, siły mięśniowej, masy kostnej, popędu seksualnego, zaburzeniami erekcji, depresją czy drażliwością.

Menopauza i andropauza nie są tematami tabu ani powodem do wstydu. Są to naturalne etapy życia, które można zaakceptować i przetrwać z pomocą lekarzy, terapeutów, partnerów i bliskich. Istnieją różne sposoby leczenia i łagodzenia objawów menopauzy i andropauzy, takie jak terapia hormonalna, suplementy diety, aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy wsparcie emocjonalne. Ważne jest, aby dbać o siebie i swoje potrzeby w tym trudnym czasie.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10