Opieka kardiologiczna koordynowana - wszystko co powinieneś wiedzieć - Osasuna

13.10.2023

Opieka kardiologiczna koordynowana – wszystko co powinieneś wiedzieć


Na czym polega koordynowana opieka kardiologiczna?

To model współpracy pomiędzy lekarzem pierwszego kontaktu (POZ), lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. W ramach tego modelu lekarz POZ zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii lub pulmonologii . Lekarz POZ ustala z pacjentem Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM), który określa dalsze etapy postępowania, terminy badań, wizyt i konsultacji oraz cele terapeutyczne . Plan ten jest dostępny dla pacjenta w formie elektronicznej w jego Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)

Jakie zalety ma koordynowana opieka kardiologiczna? 

Opieka koordynowana to wiele korzyści zdrowotnych dla pacjenta. Oto niektóre z nich:

  • Dogłębny wgląd w stan zdrowia pacjenta zapewnia umożliwia lekarzowi zapewnienie kompleksowej  i spójnej opieki medycznej. Bezpośrednia współpraca pozwala również na wprowadzenie do życia pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych oraz edukacji, która pomaga lepiej radzić sobie z chorobą. 
  • Lekarz ma możliwość zlecania większej ilości badań diagnostycznych w ramach POZ oraz dzięki skrócić czas oczekiwania na dostęp do opieki specjalistycznej.


  • Koordynator planuje i umawia badania oraz wizyty u specjalistów zgodnie z ustalonym przez lekarza prowadzącego procesem leczenia. Odciąża też chorego poprzez zadbanie o płynność komunikacji pomiędzy wszystkimi specjalistami, którzy są zaangażowani w proces.


  • Prowadzenie pacjenta za rękę przez ten proces zwiększa świadomość o stanie zdrowia, zagrożeniach i profilaktyce. Wszystko po to, aby poprawić jakość życia.


Koordynowana pomoc kardiologiczna – kto może ją otrzymać?

Opieka koordynowana jest przeznaczona dla pacjentów powyżej 18 roku życia, którzy są leczeni w placówkach POZ i mają zdiagnozowane choroby przewlekłe z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii lub pulmonologii. Do tych chorób należą m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedoczynności tarczycy, astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pacjenci z tymi schorzeniami wymagają stałego monitorowania stanu zdrowia, regularnego przyjmowania leków oraz modyfikacji stylu życia.

Co zrobić, jeśli chcę skorzystać z koordynowanej opieki? 

Jeśli chcesz skorzystać z opieki koordynowanej lub dowiedzieć się więcej o tej usłudze, skontaktuj się z naszym Centrum Medycznym OSASUNA pomożemy Ci sprawdzić, czy kwalifikujesz się do opieki koordynowanej i jak możesz z niej skorzystać.  Nie zwlekaj, zgłoś się już dziś i ciesz się lepszą opieką medyczną!

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10