Test PSA - bez dyskomfortu - Osasuna

06.10.2023

Test PSA – bez dyskomfortu


Nie bój się badania prostaty! Nie musisz poddawać się mało komfortowemu badaniu per rectum, wystarczy, że zbadasz PSA.

Co to jest?

Rak prostaty to rodzaj nowotworu wywodzącego się z tkanki nabłonkowej znajdującej się w gruczole krokowym. Gruczoł krokowy to niewielki narząd znajdujący się w męskim układzie rozrodczym. Wytwarza i wydziela płyn będący częścią nasienia. Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole zlokalizowanym wokół cewki moczowej. Jest to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworu u mężczyzn. Zwykle rozwija się powoli i ogranicza się do gruczołu krokowego. Jednak w niektórych przypadkach może rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym kości, węzły chłonne i inne narządy. Zrozumienie podstaw raka prostaty jest niezbędne do wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia.

Jak go wykryć?

Raka prostaty można wykryć za pomocą różnych badań przesiewowych, w tym badania krwi na antygen specyficzny dla prostaty (PSA) i badania przez odbytnicę palcową (DRE).

Testy te mogą pomóc wykryć obecność raka w gruczole krokowym oraz określić stadium i ciężkość choroby. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty, w tym wiek, wywiad rodzinny i pochodzenie etniczne. Mężczyźni w wieku powyżej 50 lat są bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka prostaty, a ryzyko wystąpienia tej choroby w rodzinie również jest większe. Zrozumienie tych czynników ryzyka i poddawanie się regularnym badaniom przesiewowym może pomóc we wczesnym wykryciu i leczeniu raka prostaty.

Niepokojące objawy:

Objawy raka prostaty mogą się różnić w zależności od stadium i ciężkości choroby. We wczesnych stadiach rak prostaty może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Jednakże w miarę wzrostu i rozprzestrzeniania się nowotworu mogą powodować problemy z:

  • rozpoczęciem lub utrzymaniem strumienia moczu
  • częste lub naglące oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy
  • słaby lub przerywany strumień moczu
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
  • krew w moczu lub nasieniu
  • ból w dolnej części pleców, biodrach lub udach
  • zaburzenia erekcji lub zmniejszenie ilości nasienia

W niektórych przypadkach rak prostaty może powodować także przerzuty do innych części ciała, w tym do kości. Objawy przerzutów do kości mogą obejmować ból kości, złamania i osłabienie. Należy mieć świadomość tych objawów i w przypadku ich wystąpienia zwrócić się o pomoc lekarską. Wczesne wykrycie i leczenie raka prostaty może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Co zrobić jeśli masz objawy?

Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, nie oznacza to automatycznie, że masz raka prostaty. Powodem mogą być inne, mniej poważne problemy, takie jak przerost prostaty, zapalenie prostaty lub infekcja dróg moczowych. Jednak warto skonsultować się z lekarzem, aby wykonać badanie PSA .

Co proponujemy?

W naszym Centrum Medycznym  OSASUNA w ramach pakietu badań profilaktycznych dla mężczyzn możemy wykonać Ci badanie w kierunku prostaty. Szybki i komfortowym sposobem badania jest oddanie przez pacjenta krwi do analizy. Wyniki pomogą lekarzowi określić Twój stan.

Przyjdź i zbadaj się!

Tel. (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10