Prostata - Osasuna

05.10.2023

Prostata


Obawiasz się badania prostaty? ponieważ kojarzy się ono z nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem perrektalnym. Istnieje prosta i bezinwazyjna metoda, badanie poziomu PSA we krwi.

Rak prostaty to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób nowotworowych u mężczyzn. Może być trudny do wykrycia i leczenia, jeśli nie zostanie zdiagnozowany na czas dlatego w tym artykule dowiesz się:

 • Czym jest rak prostaty i jak się rozwija
 • Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty
 • Jakie są objawy raka prostaty i jak je rozpoznać
 • Jakie są metody wykrywania i leczenia raka prostaty
 • Czym jest badanie PSA i jak się do niego przygotować
 • Gdzie można wykonać badanie PSA /

Rak prostaty to rodzaj nowotworu wywodzącego się z tkanki nabłonkowej znajdującej się w gruczole krokowym. Gruczoł krokowy to niewielki narząd znajdujący się w męskim układzie rozrodczym. Wytwarza i wydziela płyn będący częścią nasienia. Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole zlokalizowanym wokół cewki moczowej. Jest to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworu u mężczyzn. Zwykle rozwija się powoli i ogranicza się do gruczołu krokowego. Jednak w niektórych przypadkach może rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym kości, węzły chłonne i inne narządy. Zrozumienie podstaw raka prostaty jest niezbędne do wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia.

Raka prostaty można wykryć za pomocą różnych badań przesiewowych, w tym badania krwi na antygen specyficzny dla prostaty (PSA) i badania przez odbytnicę palcową (DRE).

Testy te mogą pomóc wykryć obecność raka w gruczole krokowym oraz określić stadium i ciężkość choroby. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty, w tym wiek, wywiad rodzinny i pochodzenie etniczne. Mężczyźni w wieku powyżej 50 lat są bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka prostaty, a ryzyko wystąpienia tej choroby w rodzinie również jest większe. Afroamerykanie są również bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka prostaty niż mężczyźni innych grup etnicznych. Zrozumienie tych czynników ryzyka i poddawanie się regularnym badaniom przesiewowym może pomóc we wczesnym wykryciu i leczeniu raka prostaty.

Objawy raka prostaty mogą się różnić w zależności od stadium i ciężkości choroby. We wczesnych stadiach rak prostaty może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Jednakże w miarę wzrostu i rozprzestrzeniania się nowotworu mogą powodować problemy z :

 • rozpoczęciem lub utrzymaniem strumienia moczu
 • częste lub naglące oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy
 • słaby lub przerywany strumień moczu
 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
 • krew w moczu lub nasieniu
 • ból w dolnej części pleców, biodrach lub udach
 • zaburzenia erekcji lub zmniejszenie ilości nasienia

W niektórych przypadkach rak prostaty może powodować także przerzuty do innych części ciała, w tym do kości. Objawy przerzutów do kości mogą obejmować ból kości, złamania i osłabienie. Należy mieć świadomość tych objawów i w przypadku ich wystąpienia zwrócić się o pomoc lekarską. Wczesne wykrycie i leczenie raka prostaty może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

          Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, nie oznacza to automatycznie, że masz raka prostaty. Mogą one być spowodowane przez inne, mniej poważne problemy, takie jak przerost prostaty, zapalenie prostaty lub infekcja dróg moczowych. Jednak warto skonsultować się z lekarzem, aby wykonać badanie PSA .

W naszym Centrum Medycznym  OSASUNA w ramach pakietu badań profilaktycznych dla mężczyzn możemy wykonać Ci badanie w kierunku prostaty czyli PSA, szybki i komfortowy sposób badania jest oddanie  przez pacjenta krwii do analizy. Wyniki pomogą lekarzowi określić Twój stan  .

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10