Hemoglobina glikowana - Osasuna

27.09.2023

Hemoglobina glikowana


Hemoglobina glikowana jest to białko, które powstaje w wyniku łączenia się glukozy z hemoglobiną. Hemoglobina jest to czerwony barwnik krwi, który przenosi tlen do komórek organizmu. Glukoza jest to cukier, który jest głównym źródłem energii dla komórek. Hemoglobina glikowana odzwierciedla średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej jest ważne dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ pozwala ocenić skuteczność leczenia i zapobiegać powikłaniom cukrzycowym.

Aby zbadać poziom hemoglobiny glikowanej, należy pobrać krew z żyły lub z palca. Badanie można wykonać w laboratorium lub w domu za pomocą specjalnego urządzenia (glukometru). Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonane o dowolnej porze dnia. Zaleca się, aby osoby chorujące na cukrzycę wykonywały badanie co 3-6 miesięcy.

Wynik badania hemoglobiny glikowanej jest wyrażany w procentach lub w milimolach na mol (mmol/mol). Normy hemoglobiny glikowanej mogą się różnić w zależności od metody oznaczania i laboratorium, dlatego należy zawsze sprawdzać zakres referencyjny podany na wyniku badania. Ogólnie przyjmuje się, że prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej dla osób zdrowych wynosi około 4-6%, a dla osób chorujących na cukrzycę poniżej 7% . Im niższy jest poziom hemoglobiny glikowanej, tym lepsza jest kontrola cukrzycy i tym mniejsze jest ryzyko powikłań. Im wyższy jest poziom hemoglobiny glikowanej, tym gorsza jest kontrola cukrzycy i tym większe jest ryzyko powikłań .

Hemoglobina glikowana jest to ważny wskaźnik stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę. Dlatego warto regularnie badać jej poziom i dążyć do jego obniżenia poprzez odpowiednią dietę, leki i aktywność fizyczną. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące badania hemoglobiny glikowanej, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub diabetologiem .

Jeśli chcesz sprawdzić swój poziom cukru we krwi,

zapraszamy do naszej przychodni Centrum Medycznym OSASUNA.

 Oferujemy bezpłatny pomiar cukru. Pomiar jest szybki, prosty i bezbolesny.

Wystarczy, że zgłosisz się do recepcji i poprosisz o badanie. Nie musisz mieć skierowanie wystarczy być na czczo. Badanie poziomu cukru we krwi jest ważne dla osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem cukrzycy, ale także dla osób zdrowych, które chcą dbać o swoje zdrowie i zapobiegać chorobom metabolicznym.

 Nie zwlekaj i skorzystaj z naszej oferty już dziś!

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10