Hipoglikemia - Osasuna

26.09.2023

Hipoglikemia


Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi spada poniżej normy, czyli 70 mg/dl. Jest to niebezpieczne dla organizmu, ponieważ glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu i innych narządów. Hipoglikemia może mieć różne przyczyny, ale najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę, które stosują insulinę lub leki obniżające poziom cukru. W tym artykule przedstawimy objawy, leczenie i zapobieganie hipoglikemii.

Objawy hipoglikemii mogą być różne w zależności od stopnia spadku glukozy we krwi i indywidualnej wrażliwości organizmu. Najczęstsze objawy to:

– uczucie głodu, drżenie rąk, potliwość, bladość skóry

– kołatanie serca, niepokój, nerwowość

– ból głowy, nudności, zawroty głowy

– zaburzenia widzenia, mowy i koncentracji

– splątanie, dezorientacja, agresja lub apatia

– utrata przytomności, drgawki, śpiączka

Objawy te mogą się pojawić nagle lub stopniowo. Mogą być także maskowane przez inne choroby lub leki. Dlatego ważne jest regularne mierzenie poziomu cukru we krwi i reagowanie na pierwsze oznaki niedocukrzenia.

Leczenie hipoglikemii polega na szybkim podaniu glukozy do organizmu. W zależności od stanu pacjenta można to zrobić w następujący sposób:

– jeśli pacjent jest przytomny i może samodzielnie połknąć, należy podać mu coś słodkiego do jedzenia lub picia, np. cukierki, sok owocowy, napój gazowany

– jeśli pacjent jest nieprzytomny lub ma trudności z połykaniem, należy podać mu glukagon w zastrzyku podskórnym lub domięśniowym; glukagon to hormon, który pobudza wątrobę do uwalniania glukozy do krwi

– jeśli pacjent nie ma dostępu do glukagonu lub nie reaguje na niego, należy wezwać pogotowie ratunkowe i podać mu glukozę dożylnie.

Po ustąpieniu objawów hipoglikemii należy zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone, np. chleb, makaron, ryż. To zapobiegnie ponownemu spadkowi cukru we krwi.

Zapobieganie hipoglikemii jest bardzo ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i jakości życia. Oto kilka sposobów na uniknięcie niedocukrzenia:

– regularnie mierzyć poziom cukru we krwi i dostosowywać dawkę insuliny lub leków przeciwcukrzycowych

– jeść regularnie i zrównoważenie posiłki bogate w węglowodany złożone, białko i tłuszcze

– unikać nadmiernego spożycia alkoholu i innych substancji wpływających na metabolizm glukozy

– uprawiać aktywność fizyczną z umiarem i pod kontrolą lekarza

– nosić ze sobą coś słodkiego do jedzenia lub picia w razie nagłego spadku cukru

– informować rodzinę, znajomych i pracowników o swojej chorobie i sposobach postępowania w przypadku hipoglikemii

– nosić identyfikator diabetyka lub bransoletkę z informacją o swojej chorobie i lekach

Hipoglikemia jest poważnym stanem, który może zagrażać życiu. Dlatego należy znać jej objawy, leczenie i zapobieganie. Pamiętaj, że regularna kontrola poziomu cukru we krwi i odpowiednie leczenie cukrzycy są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dlatego zapraszamy do udziału
w Naszej AKCJI ZBADAJ CUKIER W CZWARTEK
za darmo, bez skierowania
w Przychodnia Jastków Centrum Medycznego OSASUNA
czwartek od 8.00-12.00
Zadzwoń dowiedz się więcej (81) 460 38 10.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10