Nefropatia cukrzycowa - Osasuna

18.09.2023

Nefropatia cukrzycowa


Nefropatia cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, które polega na uszkodzeniu nerek. Nefropatia cukrzycowa może prowadzić do przewlekłej choroby nerek, nawet do niewydolności nerek, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. Nefropatia cukrzycowa rozwija się stopniowo i początkowo nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania krwi i moczu, które mogą wykryć obecność białka w moczu lub podwyższony poziom kreatyniny we krwi. Są to znaki, że nerki nie pracują prawidłowo i mogą być uszkodzone przez nadmiar glukozy we krwi.

W zaawansowanym stadium nefropatii cukrzycowej mogą pojawić się następujące objawy:

– obrzęki nóg, stóp lub twarzy;

– wysokie ciśnienie krwi;

– zmniejszenie ilości moczu lub zmiana jego koloru;

– nudności, wymioty lub utrata apetytu;

– osłabienie, zmęczenie lub senność;

– bóle głowy, zawroty głowy lub zaburzenia widzenia.

Najlepszym sposobem zapobiegania nefropatii cukrzycowej jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Aby to zrobić, należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety, aktywności fizycznej i leków na cukrzycę. Ponadto należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi i cholesterol, ponieważ wysokie wartości tych parametrów mogą dodatkowo obciążać nerki.

Inne sposoby zapobiegania nefropatii cukrzycowej to:

– unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu

– picie wystarczającej ilości wody i unikanie odwodnienia

– ograniczenie spożycia soli i produktów bogatych w białko zwierzęce

– stosowanie leków przeciwbólowych tylko w razie potrzeby i zgodnie z zaleceniami lekarza

– unikanie kontaktu z substancjami toksycznymi dla nerek, takimi jak niektóre leki, kontrasty radiologiczne czy pestycydy.

Jeśli zostanie zdiagnozowana nefropatia cukrzycowa, lekarz może przepisać leki, które pomogą chronić nerki przed dalszym uszkodzeniem. Najczęściej stosowane są leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub blokerów receptora angiotensyny II (ARB), które obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają wydalanie białka z moczem. Leki te należy przyjmować regularnie i pod kontrolą lekarza.

W niektórych przypadkach może być konieczne skorygowanie dawki leków na cukrzycę lub wprowadzenie insuliny, aby zapewnić optymalną kontrolę glikemii. Może być również potrzebna zmiana diety lub suplementacja witamin i minerałów.

W zaawansowanym stadium nefropatii cukrzycowej może być konieczne leczenie dializami lub przeszczepem nerki. Dializa polega na oczyszczaniu krwi z nadmiaru toksyn i płynów za pomocą specjalnego urządzenia. Przeszczep nerki polega na przeszczepieniu zdrowej nerki od dawcy do chorego. Oba te zabiegi wymagają specjalistycznej opieki i ścisłego monitorowania. Nefropatia cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do niewydolności nerek. Aby jej zapobiegać, należy utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi, ciśnienia krwi i cholesterolu, a także dbać o zdrowy tryb życia. Jeśli nefropatia cukrzycowa zostanie wykryta, należy podjąć leczenie farmakologiczne, dietetyczne lub dializacyjne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Nefropatia cukrzycowa jest trudna do wyleczenia, ale można ją kontrolować i opóźnić jej postęp.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10