Cukrzyca - powikłania - Osasuna

06.09.2023

Cukrzyca – powikłania


Cukrzyca jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, serca, oczu, naczyń krwionośnych i nerwów. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która polega na podwyższonym poziomie glukozy we krwi. Glukoza jest źródłem energii dla komórek, ale aby mogła być wykorzystana, potrzebna jest insulina – hormon produkowany przez trzustkę. Jeśli trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub komórki są na nią niewrażliwe, glukoza gromadzi się we krwi i nie dociera do tkanek. To powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu.

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 1 występuje, gdy układ odpornościowy niszczy komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Chorzy muszą przyjmować insulinę przez całe życie. Cukrzyca typu 2 występuje, gdy komórki stają się oporne na insulinę lub trzustka nie produkuje jej wystarczająco. Chorzy mogą leczyć się lekami doustnymi lub insuliną.

Cukrzyca typu 2 jest często związana z nadwagą, otyłością i niezdrowym stylem życia.

Niektóre objawy cukrzycy to: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie, utrata masy ciała, zaburzenia widzenia, infekcje skóry i błon śluzowych, gojenie ran i owrzodzeniaJednak cukrzyca może przez długi czas nie dawać żadnych objawów i być wykryta przypadkowo podczas badań. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jeśli cukrzyca nie jest odpowiednio leczona i kontrolowana, może doprowadzić do wielu powikłań. Niektóre z nich to:

Jak widać, cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, która wymaga stałej opieki medycznej i samokontroli. Aby zapobiec jej rozwojowi lub ograniczyć ryzyko powikłań, należy dbać o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10