Kolejne nowości - CHUK - Osasuna

23.08.2023

Kolejne nowości – CHUK


Choroby układu krążenia to poważny problem zdrowotny i społeczny, który dotyka miliony ludzi w Polsce i na całym świecie. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że są zagrożeni lub już chorują, ponieważ często nie mają żadnych objawów lub lekceważą je. Tymczasem choroby układu krążenia są główną przyczyną przedwczesnych zgonów i niepełnosprawności, a także znacznym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia i gospodarki. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja na temat zdrowego stylu życia, który może zapobiec lub opóźnić rozwój tych chorób.

W tym celu powstał Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który jest skierowany do osób w wieku od 35 do 65 lat, które nie mają cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia. Program ten polega na wykonaniu bezpłatnych badań diagnostycznych, które pozwalają ocenić stan zdrowia i ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. W zakres badań obejmuje :

 1. Ankieta
 2. Pomiar: ciśnienia, wzrostu, waga, obwód pasa.
 3. Badania laboratoryjne :
 4. cholesterol całkowity,
 5. cholesterol LDL
 6. cholesterol HDL
 7. nie-HDL
 8. trójglicerydy
 9. glukoza

 Na podstawie wyników badań personel medyczny udziela indywidualnych zaleceń dotyczących leczenia, profilaktyki i zmiany stylu życia. Program ma na celu nie tylko wykryć i leczyć osoby już chore, ale także zapobiegać powstawaniu nowych przypadków poprzez edukację i promocję zdrowego stylu życia.

Zdrowy styl życia to klucz do zapobiegania chorobom układu krążenia. Obejmuje on m.in.:

 • zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe;
 •  unikanie nadmiernego spożycia soli, cukru i tłuszczów zwierzęcych;
 • ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia tytoniu i picia alkoholu;
 •  regularne uprawianie aktywności fizycznej przynajmniej 30 minut dziennie,
 •  utrzymanie prawidłowej masy ciała i obwodu talii;
 •  kontrolowanie poziomu ciśnienia tętniczego, cholesterolu i cukru we krwi;
 •  radzenie sobie ze stresem i dbanie o dobry sen

 Wszystkie te czynniki mają wpływ na stan naczyń krwionośnych, serca i mózgu, a także na ogólne samopoczucie i jakość życia.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, skorzystaj z Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK).

To proste, bezpłatne i skuteczne narzędzie do poprawy stanu zdrowia i jakości życia.  Nie czekaj, zapisz się już dziś! Zadzwoń do nas (61) 658 53 10.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10