Walcz z chorobą, obniż ryzyko zachorowania na udar - Osasuna

14.08.2023

Walcz z chorobą, obniż ryzyko zachorowania na udar


Udar jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do części mózgu, co powoduje uszkodzenie lub śmierć komórek nerwowych. Udar może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak:

  • zamknięcie tętnicy mózgowej przez skrzeplinę lub zator, co prowadzi do udaru niedokrwiennego;
  • pęknięcie tętnicy mózgowej lub tętniaka, co powoduje krwotok do mózgu lub pod opony mózgowe, co nazywa się udarem krwotocznym;
  • zakrzepica zatok żylnych mózgowia, która blokuje odpływ krwi z mózgu, co jest rzadkim typem udaru żylnego.

Niektóre czynniki ryzyka udaru to: miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadwaga, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Aby obniżyć ryzyko zachorowania na udar, warto wdrożyć kilka zdrowych nawyków:

  1. Zdrowa dieta- wybieraj produkty bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zboże, chude  mięso, ryby, orzechy i nasiona. Unikaj nadmiernej ilości soli , tłuszczów nasyconych i trans oraz cukrów.
  2. Aktywność fizyczna- regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacer, bieganie, pływanie czy joga, mogą pomóc  w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego.
  3. Kontrola ciśnienia krwi- monitoruj ciśnienie krwi i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie leczenie.
  4. Zredukuj Stres: Staraj się radzić sobie z stresem poprzez medytację, relaksację, czy zajęcia, które cieszą i odprężają.
  5. Unikaj palenia i nadmiernego spożycia alkoholu – palenie i nadmierna konsumpcja alkoholu zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych.
  6. Regularne badania – regularne wizyty u lekarza i przestrzeganie zaleceń medycznych pomogą monitorować stan zdrowia i wczesne wykrywanie ewentualnych problemów.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, więc warto skonsultować się z lekarzem z naszego Centrum Medycznego OSASUNA, aby dostosować plan zdrowego stylu życia do indywidualnych potrzeb i czynników ryzyka.

Zapraszamy.

Zadzwoń (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10