10 mln Polaków choruje na ... - Osasuna

11.08.2023

10 mln Polaków choruje na …


Nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze, zwane potocznie nadciśnieniem, jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w Polsce. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, ponad 10 milionów Polaków cierpi na tę chorobę, która często nie daje żadnych objawów, a może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest zbyt wysokie. Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic podczas przepływu przez nie. Ciśnienie krwi zmienia się w zależności od aktywności fizycznej, emocji czy pory dnia. Zwykle jest najwyższe rano i najniższe w nocy. Ciśnienie krwi składa się z dwóch wartości: ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Ciśnienie skurczowe to ciśnienie krwi w momencie skurczu serca, kiedy krew jest pompowana do tętnic. Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie krwi w momencie rozkurczu serca, kiedy krew wraca do serca. Normalne ciśnienie krwi u dorosłych wynosi poniżej 120/80 mm Hg (milimetrów słupa rtęci). Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy ciśnienie krwi przekracza 140/90 mm Hg w co najmniej dwóch pomiarach w różnych dniach.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

W większości przypadków nie można jednoznacznie określić przyczyny nadciśnienia tętniczego. Mówi się wtedy o nadciśnieniu pierwotnym lub samoistnym. Uważa się, że na jego rozwój wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak:

– nadwaga i otyłość

– wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi

– wysokie spożycie soli i alkoholu

– niskie spożycie potasu i magnezu

– brak aktywności fizycznej

– stres i napięcie nerwowe

– palenie tytoniu

– stosowanie niektórych leków (np. sterydów, środków antykoncepcyjnych)

W niektórych przypadkach nadciśnienie tętnicze może być spowodowane przez inną chorobę lub zaburzenie. Mówi się wtedy o nadciśnieniu wtórnym lub objawowym. Przykłady takich chorób to:

– choroby nerek (np. zapalenie kłębuszków nerkowych, zwężenie tętnicy nerkowej)

– choroby hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga)

– choroby serca (np. zwężenie zastawki aortalnej, kardiomiopatia przerostowa)

– choroby układu nerwowego (np. guz mózgu, udar mózgu)

– ciąża (nadciśnienie indukowane ciążą)

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych objawów i dlatego nazywane jest „cichym zabójcą”. Wiele osób nie wie, że ma nadciśnienie, dopóki nie wystąpią powikłania. Dlatego ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie krwi i kontrolować je u lekarza. Niektóre osoby z nadciśnieniem mogą odczuwać następujące dolegliwości:

– bóle głowy, zwłaszcza w okolicy potylicznej

– zawroty głowy i szumy w uszach

– kołatanie serca i duszność

– zaczerwienienie twarzy i pocenie się

– nudności i wymioty

– zaburzenia widzenia (np. mroczki, podwójne widzenie)

– krwawienia z nosa

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Leczenie nadciśnienia tętniczego ma na celu obniżenie ciśnienia krwi do poziomu bezpiecznego i zapobieganie powikłaniom. Leczenie polega na zmianie stylu życia i stosowaniu leków. Zmiana stylu życia obejmuje:

– redukcję masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości

– ograniczenie spożycia soli do 5 g dziennie (około łyżeczki)

– ograniczenie spożycia alkoholu do 1-2 drinków dziennie dla mężczyzn i 1 drinka dziennie dla kobiet

– zwiększenie spożycia potasu i magnezu (np. banany, pomidory, orzechy, nasiona)

– zwiększenie aktywności fizycznej do co najmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku 5 razy w tygodniu (np. spacer, jazda na rowerze, pływanie)

– unikanie stresu i relaksacja (np. medytacja, joga, hobby)

– rzucenie palenia tytoniu

Ważne jest regularne mierzenie ciśnienia i kontrolowanie jego poziomu. Nie musicie się martwić, że to trudne lub kosztowne. Wystarczy przyjść do naszej przychodni i skorzystać z bezpłatnej usługi pomiaru ciśnienia. Nasz zespół medyczny chętnie o Was zbada i doradzi, jak dbać o swoje ciśnienie i zdrowie. Nie zwlekajcie, bo to naprawdę ważne! Zapraszamy już dziś!

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10