Bostonka - Osasuna

04.08.2023

Bostonka


Bostonka to potoczna nazwa dla choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD – Hand, Foot and Mouth Disease), która wywoływana jest przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Łagodna choroba zakaźna, która dotyka głównie dzieci do 5 roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli . Charakterystycznymi

objawami choroby jest grączka, ból gardła, uczucie osłabienia oraz pojawienie się drobnych, bolesnych pęcherzyków na dłoniach, stopach, języku i podniebieniu. Choroba jest zazwyczaj łagodna i samoograniczająca się. Zaleca się leczenie zapewnienie odpowiedniego nawodnienia i łagodzenia objawów, takich jak gorączka i ból. Bostonka przenosi się drogą fekalno-oralną, kropelkową lub przez kontakt z wydzielinami lub wydalinami chorego. Aby zapobiec zakażeniu, należy zachować higienę rąk i unikać kontaktu z osobami chorymi .

W razie wątpliwości lub jeśli objawy są nasilone, najlepiej skonsultować się z naszym lekarzem z Centrum Medycznego OSASUNA, zwłaszcza w przypadku dzieci, aby uzyskać właściwą diagnozę i opiekę medyczną.

Zadzwoń (81) 460 38 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10