Niewydolność nerek u cukrzyków - Osasuna

02.08.2023

Niewydolność nerek u cukrzyków


Niewydolność nerek jest poważnym powikłaniem, które może wystąpić u osób z cukrzycą. Jest to znane jako nefropatia cukrzycowa. Niekontrolowane wysokie poziomy cukru we krwi (hiperglikemia) mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, co wpływa na ich funkcję filtracyjną. Oto kilka informacji dotyczących niewydolności nerek u cukrzyków:

 1. Monitorowanie ciśnienia krwi: Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może również przyczynić się do uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą, dlatego ważne jest regularne monitorowanie i kontrola ciśnienia krwi.
 2. Kontrola poziomu cukru we krwi: Utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy może pomóc w minimalizowaniu ryzyka uszkodzenia nerek.
 3. Wczesne wykrycie: regularne badania krwi i moczu są kluczowe w wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów z nerkami u osób z cukrzycą.
 4. Leczenie: Jeśli zostanie zdiagnozowana nefropatia cukrzycowa, lekarz zlecić odpowiednie leczenie w celu  opóźnienia postępu choroby.
 5. Zdrowa dieta: Zbilansowana dieta, ograniczenie soli i spożywanie odpowiedniej ilości płynów są ważne w utrzymaniu zdrowych nerek.
 6. Wspierający styl życia : Unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu może być korzystne dla zdrowia nerek.

Innymi czynnikami ryzyka niewydolności nerek w cukrzycy są:

– wysokie ciśnienie tętnicze

– palenie tytoniu

– otyłość

– dyslipidemia (zaburzenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów)

– choroby autoimmunologiczne

– predyspozycje genetyczne

– zaawansowany wiek

Do najczęstszych objawów niewydolności nerek w cukrzycy należą:

 • białkomocz – obecność białka w moczu, która świadczy o uszkodzeniu kłębuszków nerkowych
 • obrzęki – nagromadzenie płynu w tkankach, szczególnie w okolicach kostek, twarzy i powiek
 • nadciśnienie tętnicze – podwyższone ciśnienie krwi, które może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem uszkodzenia nerek
 •  osłabienie, zmęczenie, senność – wynikające z gromadzenia się toksyn we krwi i niedotlenienia organizmu
 • nudności, wymioty, brak apetytu – spowodowane zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej
 • świąd skóry – związany z nagromadzeniem się produktów azotowych we krwi
 • anemia – niedokrwistość spowodowana niedoborem erytropoetyny, hormonu produkowanego przez nerki, który stymuluje powstawanie czerwonych krwinek
 • zaburzenia kostno-stawowe – wynikające z zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej i niedoboru witaminy D

Pamiętaj! że regularne kontrole u lekarza i dbanie o zdrowy styl życia, mogą pomóc w zapobieganiu lub opóźnieniu postępu niewydolności nerek u osób z cukrzycą. Osoby z cukrzycą powinny również skonsultować się z lekarzem w Naszym Centrum Medycznym OSASUNA w celu uzyskania indywidualnych porad i zaleceń dotyczących opieki nad swoim zdrowiem.

W Naszej przychodni BADAMY BEZPŁATNIE poziom cukru we krwi. Jeżeli masz taką potrzebę, aby skontrolować swój poziom cukru we krwi zgłoś to naszemu personelowi medycznemu. To może pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu cukrzycy.

Zadzwoń (81) 460 38 10

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51919,przewlekla-niewydolnosc-nerek

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10