Rozmowa z Panią Anną Budnik, pielęgniarką środowiskową - Osasuna

24.07.2023

Rozmowa z Panią Anną Budnik, pielęgniarką środowiskową


Pielęgniarką Środowiskową z Naszego Centrum Medycznego OSASUNA

wywiad przeprowadza Magdalena Dec

M: Witam Pani Aniu. Dziękuję, że zgodziła się Pani udzielić wywiadu na temat wprowadzonej akcji w Centrum Medycznym OSASUNA związanej z wykonywaniem dodatkowych pomiarów gimnicznych u pacjenta, który ma wykonywane pobieranie krwi. Czy może Pani wyjaśnić  na czym polega akcja i jakie są normy glikemii na czczo?

A: Witam serdecznie. Celem akcji jest zapewnienie kompleksowej opieki naszym pacjentom poprzez dodatkowe monitorownie poziomu glukozy we krwi, co pozwali nam lepiej zatroszczyć się o ich zdrowie. Normy glikemii na czczo, czyli poziomu glukozy we krwi przed spożyciem posiłku, są ważnym wskaźnikiem oceny stanu metabolicznego. Istnieją dwie powszechnie stosowane jednostki miary: miligramy na decylitr (mg/dl) i milimole na litr(mmqol/l). Oto ogólne normy dla glikemii na czczo:

 1. Jednostki mg/dl:
  • Norma dla osób zdrowych: 70-99 mg/dl (3.9-5.5 mmol/l)
  • Przedcukrzyca (stan przed cukrzycą ): 100-125 mg/dl (5.6-6.9 mmol/l)
  • Cukrzyca: 1266 mg/dl (7.0 mmol/l) lub więcej
 2. W jednostkach mmol/l:
  • Norma dla osób zdrowych : 3.9-5.5 mmol/l
  • Przedcukrzyca (stan przed cukrzycą) : 5.6-6.9 mmol/l
  • Cukrzyca: 7.0 mmol/l lub więcej

M: Dziękuję za wyjaśnienie norm glikemii na czczo. Jeśli podczas pomiaru stwierdzimy podwyższony poziom cukru, czy lekarz skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę ?  Jakie testy obciążenia glukozą są wtedy stosowane?

A : Tak, gdy wynik pomiaru glikemii na czczo okaże się podwyższony, lekarz może zlecić dalszą diagnostykę w celu oceny funkcjonowania układu metabolicznego pacjenta. W takiej sytuacji często stosuje się test obciążenia glukozą, który pozwala na dokładniejsze zadbanie tolerancji glukozy. W zależności od praktyk medycznych i specyfiki pacjenta mogą być wykonywane testy obciążenia glukozą 2- punktowe, 3- punktowe, 5-punktowe. Wybór odpowiedniego testu obciążenia glukozą zależy od decyzji lekarza, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz inne czynniki kliniczne. Testy te mają na celu dokładniejszą ocenę tolerancji glukozy i mogą pomóc w rozpoznaniu cukrzycy lub innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Dodam, że już w pierwszych dniach, akcja przynosi rezultaty ponieważ odnotowaliśmy kilka przypadków znacznie podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Pacjenci zostali skierowani do rozszerzenia diagnostyki w celu wykluczenia cukrzycy lub wprowadzenia leczenia.

M: Dziękuję Pani Aniu za cenne informacje i udzielenie wywiadu.

A: Bardzo dziękuję za zaproszenie do wywiadu. Jestem zawsze gotowa do dzielenia się wiedzą na temat opieki zdrowotnej i edukacji pacjentów. Pacjencie jeżeli masz  jakiekolwiek pytania, zapraszam do Centrum Medycznego Osasuna chętnie udzielę informacji i pomocy.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10