Choroby przewlekłe - Osasuna

28.06.2023

Choroby przewlekłe


Choroby przewlekłe to te, które trwają przez dłuższy okres czasu lub są powtarzające się, zazwyczaj dłużej niż trzy miesiące. Są to schorzenia, które nie mają łatwego rozwiązania i wymagają długotrwałej opieki, zarówno w zakresie leczenia jak i samoopieki.

Do chorób przewlekłych możemy zaliczyć:

  1. Cukrzyca- jest to choroba metaboliczna charakteryzująca się nieprawidłowym metabolizmem glukozy, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca wymaga codziennej kontroli poziomu cukru we krwi, regularnego stosowania lekówa. lub insuliny oraz modyfikacji stylu życia.
  2. Nadciśnienie tętnicze – jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest utrzymywane na podwyższonym poziomie. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu i niewydolność nerek. Wymaga regularnego monitorowania ciśnienia krwi i przyjmowania leków przeciw nadciśnieniowych.
  3. Choroby serca- w tej kategorii znajdują się różne choroby serca, takie jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca. Wymagają one kompleksowego leczenia, monitorowania stanu serca, diety, regularnej aktywności fizycznej i przyjmowania leków.
  4. Astma- choroba zapalna dróg oddechowych, która prowadzi do zawężenia oskrzeli i trudności w oddychaniu. Astma może być kontrolowana za pomocą leków przeciwzapalnych i leków rozszerzających oskrzela, ale jest to choroba przewlekła, która wymaga stałej opieki.
  5. Choroba Parkinsona- jest to choroba która powoduje zaburzenia ruchowe, takie jak drżenie, sztywność mięśni, utrudnienia w chodzeniu itp. Choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale objawy można łagodzić za pomocą leków i terapii rehabilitacyjnej.

To tylko kilka przykładów chorób przewlekłych. Istnieje wiele innych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Croha, depresja, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, schizofrenia i wiele innych. Wszystkie te schorzenia wymagają długoterminowej opieki medycznej oraz zarządzania aby kontrolować objawy i poprawić jakość życia pacjenta. Ważne jest regularne kontaktowanie się z lekarzem i przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10