Ochrona przed UV - Osasuna

20.06.2023

Ochrona przed UV


Ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna, zwłaszcza w okresie letnim, gdy promieniowanie UV jest szczególnie intensywne. Promienie UV może powodować różnego rodzaju szkody, takie jak :

  • oparzenia słoneczne,
  • przyspieszone starzenie skóry,
  • uszkodzenia oczu
  • zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry.

Dlatego wart stosować kilka podstawowych środków ochrony przed słońcem i być świadomym wpływu promieniowania UV na nasze ciało. Najważniejszym środkiem ochrony przed słońcem jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na skórę. Wybieraj produkty o szerokim spektrum, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Filtry o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) są preferowane, a nakładanie należy powtarzać co 2 godziny lub po kontakcie z wodą. Filtry UV  możemy podzielić na fizyczne i chemiczne. Te pierwsze działają, poprzez odbijanie całego spektrum promieniowania. Doskonale widać je na skórze, gdyż zostawiają białą powłokę. Niektórzy uznają to za wadę, jednak trzeba przyznać, że są skuteczniejsze od swoich chemicznych braci i potencjalnie wywołują mniej działań niepożądanych oraz w mniejszym stopniu niosą ryzyko zanieczyszczenia wód. Należy unikać intensywnego słońca. Stosuj środki ostrożności, aby ograniczyć ekspozycję na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, czyli od 10:00 do 16:00. Jeżeli jesteś na zewnątrz w tym czasie, staraj się szukać cienia i zminimalizować czas spędzony na otwartej przestrzeni.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest równie ważne. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne oznaczone jako blokujące 100% promieniowania UVA i UVB. Pamiętaj, ochrona przed słońcem jest ważna, nie tylko podczas plażowania, ale również podczas codziennych aktywności na świeżym powietrzu.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10