Czy wiesz jak wyjąć kleszcza? - Osasuna

16.06.2023

Czy wiesz jak wyjąć kleszcza?


Jeśli znajdziesz u siebie kleszcza i chciałbyś go usunąć czy wiesz co powinno się wykonać po kolei?

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny zestaw do usuwania kleszczy , lub pęsetę ze szczypcami. Bardzo ważne jest aby narzędzie było czyste i zdezynfekowane przed użyciem.

Następnie należy:

  • Dezynfekcja rąk z i obszaru wokół kleszcza, aby uniknąć infekcji
  • Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry, blisko jego głowy. Upewnij się, że trzymasz go mocno, ale ostrożnie aby nie złamać ciała kleszcza.
  • Wyjęcie powinno być powoli i równomiernie, wykonując delikatne ruchy, aż zostanie całkowicie usunięty. Unikaj kręcenia lub szarpnięcia, ponieważ to może spowodować, że części ciała kleszcza pozostaną w skórze.
  • Sprawdź! Upewnij się, że cały kleszcz został usunięty. Jeśli część pozostaje w skórze, spróbuj ją wyjąć za pomocą pęsety. Jeśli to niemożliwe, zasięgnij pomocy medycznej w Naszym Centrum Medycznym Osasuna.
  • Dezynfekuj ponownie. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce ukąszenia i narzędzie, które zostało użyte.
  • Obserwuj miejsce ukąszenia przez kilka dni. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, obrzęk lub inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Najlepiej skonsultować się z lekarzem w Naszym Centrum Medycznym OSASUNA, jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo usunąć kleszcza lub jeśli pojawiają się niepokojące objawy po usunięciu .

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10