Palenie – wśród młodzieży - Osasuna

31.05.2023

Palenie – wśród młodzieży


Istnieje wiele czynników, które wpływają na decyzje młodych ludzi o rozpoczęciu palenia papierosów. Często są to presje rówieśników, wpływ mediów, reklam tytoniowych, chęć bycia akceptowanym w grupie czy poszukiwanie sposobu radzenia sobie ze stresem. Palenie papierosów może prowadzić do uzależnienia od nikotyny. Nastolatkowie, którzy zaczynają palić często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo można się uzależnić. Uzależnienie od nikotyny może mieć poważne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Paląca młodzież częściej choruje na infekcje układu oddechowego i ma gorszą wydolność fizyczną. Nałóg ten powoduje też zaburzenia w układzie nerwowym i hormonalnym, co ma istotne znaczenie w okresie dojrzewania.

W dłuższym kontakcie z dymem tytoniowym mózg reaguje w odwrotny sposób – dochodzi do pogorszenia pamięci, drażliwości, problemów ze snem, zaburzeń emocjonalnych i depresji. Wszystko to może prowadzić do: gorszych wyników w nauce, trudności w nawiązywaniu kontaktów i zaburzonych relacji z bliskimi.

Przy paleniu papierosów osoba dojrzewająca szczególnie naraża się na wczesne powikłania nikotynizmu, takie jak:

  • częstsze infekcje dróg oddechowych,
  • ograniczenie wydolności fizycznejpoprzez zmniejszenie całkowitej objętości płuc,
  • astmę częstsze ryzyko zaostrzeń, zwiększenie częstości hospitalizacji,
  • gorszy przebieg powikłanych infekcji, np. zapalenia płuc,
  • przewlekły skurcz oskrzeli – co powoduje przedłużenie wydechu,
  • potencjalnie dłuższy okres zdrowienia przy grypie.

Ważne jest, aby edukować młodzież na temat szkodliwości palenia papierosów. Szkoły i programy zdrowotne powinny dostarczać informacji na temat szkodliwości palenia oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją społeczną w sposób zdrowy. Wsparcie rodziny, przyjaciół, specjalistów zdrowia i programów terapeutycznych może być kluczowe w procesie rzucania palenia.

Potrzebujesz wsparcia, pomocy, informacji .

Zadzwoń do Naszego Centrum Medycznego OSASUNA (81) 460 38 10.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10