Używki – co to? - Osasuna

30.05.2023

Używki – co to?


Używki to substancje, które mają działanie psychoaktywne i są używane w celach rekreacyjnych lub do zmiany stanu świadomości. Są one często stosowane w celu wywołania efektów takich jak euforia, zmniejszenie napięcia czy zmiana percepcji otaczającego świata.

Przykłady używek obejmują alkohol, tytoń, marihuanę, kokainę, amfetaminę, LSD, ecstasy, heroinę, grzyby halucynogenne, dopalacze. Każda z tych substancji ma różne działanie i wpływ na organizm człowieka. Należy jednak pamiętać, że używki mogą być niebezpieczne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Mogą prowadzić do uzależnienia, problemów zdrowotnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym, a nawet  w skrajnych przypadkach do śmierci. Zawsze ważne jest korzystanie z substancji z umiarem i świadomość potencjalnych zagrożeń  z nimi związanych.

Ciekawostka -Czy wiedziałeś?

Używką możemy nazywać także napój energetyzujący. Stanowią one bogate źródło łatwoprzyswajalnych węglowodanów oraz związków aktywnych biologicznie (głównie kofeiny), ich regularne przyjmowanie nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Skutkiem jest wystąpienie uzależnienia i chorób metabolicznych takich jak np. cukrzyca.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące używek, potrzebujesz pomocy ?

możesz zasięgnąć informacji w Naszym Centrum Medycznym OSASUNA.
Zadzwoń (61) 658 53 10

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10