Dzień Chorych na astmę i alergię - Osasuna

03.05.2023

Dzień Chorych na astmę i alergię


Dzień Chorych na astmę i alergię obchodzony jest corocznie 3 maja, aby zwrócić uwagę na te choroby oraz zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat objawów, przyczyn i leczenia astmy i alergii. Ten dzień został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę Walki z Astmą (Global Initiative for Asthma-GINA) w 1998 r.

Chorzy na astmę i alergię cierpią na schorzenia  układu oddechowego, które mogą powodować trudności w oddychaniu, kaszel, duszność i inne objawy.

Alergia jest reakcją układu odpornościowego na substancje, które normalnie są nieszkodliwe dla większości ludzi, takie jak :

  • Pyłki roślin,
  • Kurz
  • Sierść zwierząt
  • Grzyby
  • Pokarmy

Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, wysypkę skórną, obrzęk, a w przypadku alergii pokarmowej również trudności w oddychaniu, nudności, wymioty lub biegunkę.

Astmę charakteryzują nawracające ataki duszności, kaszel i świszczący oddech, które mogą być spowodowane alergenami lub innymi czynnikami drażniącymi, takimi jak zimne powietrze, zanieczyszczenia powietrza, infekcje dróg oddechowych i stres.

Leczenie astmy i alergii zwykle obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych, rozszerzających oskrzela oraz antyhistaminowych, a także unikanie alergenów i innych czynników, które mogą wywołać objawy. W niektórych przypadkach leczenie alergii może obejmować immunoterapię alergenową, czyli stopniowe podawanie pacjentowi małych dawek alergenu w celu zwiększenia tolerancji organizmu na tę substancję.

Ważne jest, aby być pod stałą kontrolą lekarza, który prowadzi  leczenie pacjenta.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10