Potocznie znana jako zielona karta DiLO, jest to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Wprowadzona 1 stycznia 2015 roku mająca na celu poprawę diagnostyki i usprawnienie w leczenia raka w Polsce. Lekarz podejrzewający lub stwierdzający u pacjenta nowotwór złośliwy albo jeżeli chory jest w trakcie leczenia może skorzystać z szybkiej terapii onkologicznej.
Pakiety onkologiczne nie są objęte limitami przez NFZ, czyli wypłacone zostanie szpitalom za wykonanie wszystkich niezbędnych procedur w danym roku, a pacjent otrzyma wszystkie niezbędne badania.
Osoba która jest posiadaczem karty DiLo omija kolejki i ma prawo do szybszej diagnostyki onkologicznej i leczenia przeciwnowotworowego.
Bez karty czas oczekiwania na leczenie jest średnio dwa tygodnie dłuższy. Z szybkiej terapii onkologicznej mogą korzystać pacjenci, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz ci, którzy są już w trakcie leczenia onkologicznego.
Diagnostyka wstępna służy potwierdzeniu lub wykluczeniu nowotworu, postawieniu diagnozy. Celem diagnostyki pogłębionej jest określenie typu wykrytego nowotworu i stopień jego zaawansowania, liczby i miejsc ewentualnych przerzutów.
Kto wydaje „zieloną kartę”?
Pacjent nie zgłasza się do szybkiej terapii onkologicznej ani się nie rejestruje. Zostaje zakwalifikowany na podstawie wywiadu i przeprowadzanych badań przez:
- lekarza rodzinnego (POZ),
- lekarza specjalistę w poradni AOS,
- lekarza specjalistę w szpitalu.
W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego prawo wystawienia karty DiLO i skierowania pacjenta na badania posiada lekarz specjalista w poradni lub szpitalu, ale i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
Zarówno karta Dilo, jak i szybka ścieżka onkologiczna może być realizowana wyłącznie w placówkach, które podpisały kontrakt na pakiet onkologiczny z NFZ. Oznaczone są one zielonym logo z napisem „Szybka terapia onkologiczna”.
Karty nie można otrzymać w prywatnym gabinecie lekarskim. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) w ramach pakietu onkologicznego obejmuje:
- diagnostykę wstępną (potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu),
- diagnostykę pogłębioną (z określeniem typu nowotworu, jego stadium oraz umiejscowienia ewentualnych przerzutów),
- rozpoznanie nowotworu,
- skierowanie do leczenia.
Wykaz placówek realizujących szybką terapię onkologiczną znajduje się na stronach oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/pakiet-onkologiczny/
ZOBACZ: Zielona karta DiLO – Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego https://www.zwrotnikraka.pl/pakiet-onkologiczny-zielona-karta-leczenia/