Tarczyca - Osasuna

06.03.2023

Tarczyca


Tarczyca jest niewielkim gruczołem, znajdującym się u człowieka z przodu szyi w jej dolnej części. Zbudowana z dwóch płatów, które są złączone ze sobą wąską cieśnią zwaną węziną. Kształtem przypomina motyla 🦋.

Jeden z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka. Kluczową rolę odgrywa w procesach tlenowego metabolizmu, produkcji ciepła, zachowania bilansu energetycznego. Tarczyca poprzez tzw. komórki pęcherzykowate produkuje ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu hormony: tyroksynę (FT4) oraz trójjodotyroninę(FT3), kalcytoniny.

Hormony wydzielane przez tarczycę kontrolują wiele kluczowych funkcji organizmu. M.in. warunkują prawidłową pracę mózgu, a także biorą udział w przyswajaniu węglowodanów, białek oraz witamin.

Inne zadania hormonów tarczycy to:

🔹kontrolowanie tętna,

🔹kontrolowanie przepływu krwi,

🔹wpływ na kondycję kości,

🔹wpływ na metabolizm,

🔹wpływ na pamięć i koncentrację,

🔹regulowanie samopoczucia,

🔹wspomaganie regeneracji skóry.

Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ich tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Z badań wynika, że częściej od mężczyzn chorują kobiety. Dane wskazują, że u kobiet powyżej 35 roku życia szanse rozwoju chorób tarczycy zwiększają się o 30%.

Najczęstszymi przyczynami chorób tarczycy są:

🔴uwarunkowania genetyczne i/lub choroby autoimmunologiczne;

🔴stres;

🔴niedobory żywieniowe;

🔴zanieczyszczenie środowiska i inne.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zależy również od zawartości jodu w spożywanej przez nas żywności. Niektóre z wczesnych objawów sygnalizujących problemy z tarczycą to ciągłe uczucie zmęczenia, apatia i wzmożone odczuwanie zimna.

 Po pojawieniu się tych wczesnych sygnałów, pojawiają się:

▪️problemy skórne,

▪️problemy z pamięcią,

▪️depresja,

▪️przyrost masy ciała,

▪️u niektórych kobiet cykl menstruacyjny staje się nieregularny.

Natomiast powiększenie tarczycy może świadczyć o występowaniu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak jej nadczynność, niedoczynność lub tzw. choroba Hashimoto.

Które hormony powinniśmy badać?

Hormon stymulujący tarczycę czyli

🔸TSH czyli (tyreotropina)- hormon przysadki mózgowej, sterujący pracą szeregu gruczołów dokrewnych, w tym tarczycy. Jest podstawowym badaniem oceniającym czynność tarczycy;

🔸FT3- oznacza aktywnej i wolnej trójjodotyroniny;

🔸FT4- oznacza aktywnej, wolnej tyroksyny- głównego hormonu produkowanego przez tarczycę.

Badanie TSH oraz hormonów produkowanych przez tarczycę pozwala na sprawdzenie, czy gruczoł działa prawidłowo oraz czy nie występują jakieś nieprawidłowości. Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy zaczyna wytwarzać ona za mało lub za dużo hormonów.

Jak często powinniśmy badać tarczycę?

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów charakterystycznych dla dysfunkcji tarczycy, wystarczy wykonać dwa testy – TSH i FT4. Dzięki nim zarówno Ty jak i lekarz, będziecie mogli sprawdzić jak funkcjonuje Twoja tarczyca.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10