Kontrolowanie ciśnienia jest ważne ponieważ, według danych WHO co ósmy mieszkaniec naszego globu umiera z powodu powikłań nadciśnienia tętniczego. Zbyt wysokie ciśnienie krwi znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia:
- zawału serca,
- udaru mózgu,
- niewydolności serca,
- niewydolność nerek.
. W 2000 roku 972 miliony dorosłych ludzi na świecie chorowało na nadciśnienie tętnicze, z czego 639 milionów w krajach rozwiniętych. Przewiduje się, że w 2025 będzie na świecie 1,5 miliarda osób z nadciśnieniem (dane WHO).
Sutkiem zmian w tętnicach wywołanych nadciśnieniem może być:
- Skrzep krwi
- zawał mięśnia sercowego- gdy zostanie zablokowana tętnica zaopatrująca mięsień serca
- udar niedokrwienny – pojawi się w naczyniach krwionośnych mózgu
- Zgorzel – skrzepy blokujące w arteriach dopływ tlenu i składników odżywczych, prowadzi do martwicy kończyn
- Zwężenie i niedrożność tętnic nerkowych – obumarcie lub uszkodzenie narządów, w rezultacie konieczność dializowania pacjenta
- Zmiany w naczyniach krwionośnych oczu – utrata wzroku
Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?
Udowodniono naukowo, że u osób z wysokim ciśnieniem krwi ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest siedem razy bardziej prawdopodobne, w porównaniu z osobą bez nadciśnienia. Natomiast ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej zwiększa się u nich trzy, a nawet czterokrotnie. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie i świadomość posiadania tej choroby, a także zrozumienie wagi obniżania ciśnienia. Naukowcy odkryli, że przy nadciśnieniu tętniczym, obniżenie ciśnienia :
- skurczowego o 10 mm Hg
- ciśnienia rozkurczowego o 5 mm Hg,
zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych już o jedną trzecią.
Chorzy z nadciśnieniem powinni uświadomić sobie, że ciśnienie krwi nie obniży się samoistnie. Nadciśnienia nie można także wyleczyć całkowicie, ale można je kontrolować. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie i jak najszybsze wdrożenie leczenia, aby przepisane leki były przyjmowane regularnie i dawał oczekiwany rezultat.