Fakty i mity nadciśnienia tętniczego - Osasuna

01.03.2023

Fakty i mity nadciśnienia tętniczego


O nadciśnieniu tętniczym, jak i o wielu innych chorobach, krąży wiele mitów. W gąszczu informacji nie zawsze jesteśmy w stanie wyselekcjonować, co jest realnym problemem, a co nie. Niestety często prowadzi to do bagatelizowania istotnych kwestii lub wprowadzania zasad opartych na fikcyjnych przekonaniach.

Nadciśnienie tętnicze nie jest groźne.

🔹MIT!

Ten mit krąży wśród Polaków. Pacjenci o nadciśnieniu dowiadują się po prostu przypadkiem np. podczas rutynowych badania u lekarza pierwszego kontaktu. Jest to dziwne, ponieważ nadciśnienie tętnicze prowadzi najczęściej do udaru mózgu czy zawału mięśnia serca.

Jeżeli nic nie dolega, nadciśnienia tętniczego nie trzeba leczyć.

🔹MIT!

Większość osób uważa, że jeżeli na co dzień nic nie boli, to problem Nas nie dotyczy. Zmiana stylu życia czy przyjmowanie leków nie jest komfortowe, ponieważ wymaga większej mobilizacji, więc po co, jeżeli dobrze się czujemy? Niestety, nie zdajemy sobie sprawy jak nadciśnienie tętnicze, które rozwija się przez lata doprowadza do uszkodzenia nerek, serca, mózgu czy tętnic. Zbyt późne rozpoznanie i w rezultacie ból temu towarzyszący, może dać nieodwracalne skutki.

Nadciśnienie tętnicze może być dziedziczne.

🔸FAKT!

Faktem jest, że osoby z obciążeniem genetycznym częściej doświadczają choroby, lecz nie musi tak być, jedynie powinien być to bodziec, aby częściej mierzyć ciśnienie krwi i starać się prowadzić zdrowy tryb życia.

Nadciśnienie tętnicze to choroba osób starszych.

🔹MIT!

Nadciśnienie tętnicze mogą mieć dzieci i młodzież, czyli może być narażona na rozwój choroby każda grupa wiekowa. Obecny styl życia i dieta jest ważnym czynnikiem, który powoduje rozwój choroby. Młodzież często unika gabinetów dlatego u osób starczych częściej można rozpoznać chorobę, bo częściej uczęszczają do lekarza z dolegliwościami.

Nadciśnienie tętnicze dotyka tylko osób otyłych.

🔹MIT!

Otyłość jest jednym z powodów nadciśnienia tętniczego, natomiast jeżeli nie mamy nadwagi nie oznacza, że nam choroba nie grozi. Sprzyja temu styl życia, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, brak snu oraz stres.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny być leczone do końca życia.

🔸FAKT!

Niestety nadciśnienia tętniczego u większości pacjentów nie można skutecznie „wyleczyć” i następnie odstawić na stałe leki obniżające ciśnienie tętnicze – choroba, aby osiągnąć powodzenie terapii i normalizację ciśnienia tętniczego – wymaga systematycznego przyjmowania leku lub leków zazwyczaj przez całe życie.

Kobiety, u których wystąpiło nadciśnienie w ciąży są bardziej podatne na rozwój nadciśnienia w przyszłości.

🔸FAKT!

Nadciśnienie, które rozwinęło się u kobiet podczas ciąży, może rozwinąć się w przyszłości jako choroba przewlekła, pomimo, że niedługo po porodzie zanika.

Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy.

🔹MIT!

Nie ma żadnych dowód, że kawa czy mocna herbata powodują wzrostu ciśnienia

i sprzyjają rozwojowi choroby.

FAKTEM jest, że sam możesz zadbać o swoje ciśnienie. Przyjdź do przychodni, zmierzymy Ci ciśnienie ☺️

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10