Nadciśnienie tętnicze - Osasuna

04.02.2023

Nadciśnienie tętnicze


Nadciśnienie to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach ma podwyższone wartości ciśnienia skurczowego i/ lub rozkurczowego, dlatego nazywany jest ,,cichym zabójcą”. Osoby z tymi schorzeniami często nie zdają sobie z sprawy, że cierpią na tę przypadłość, ponieważ nie daje bowiem żadnych charakterystycznych objawów. Nieleczone nadciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

Wyróżniamy nadciśnienie :

  • Pierwotne – wpływ wielu czynników na chorobę, utrudnione ustalenie bezpośredniej przyczyny ;
  • Wtórne – nierzadko konsekwencja innego schorzenia, objawy niecharakterystyczne, utrudnione ustalenie przyczyny.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niezdrowy tryb życia (prowadzącego do otyłości), spożywanie produktów słonych oraz alkoholu, brak aktywności fizycznej, genetyka oraz niektóre leki i substancje psychoaktywne. Innymi przyczynami są choroby nerek, tarczycy, przytarczyc oraz nadnerczy, a także naczyń krwionośnych .

Ciśnienie które uznaje się za prawidłowe, to to które nie przekracza 139/89 mmHg, gdzie wartość 139 to pomiar podczas skurczów serca, a 89 to ciśnienie rozkurczowe. Odchylenia od normy nie świadczą o nadciśnieniu, ale powinny być sygnałem aby zadbać o siebie. Jeśli wartości są zawyżone stale, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego .

Wyróżnia się trzy stopnie nadciśnienia tętniczego:

  • nadciśnienie tętnicze I stopnia, w którym ciśnienie waha się w przedziale 140–159/90–99 mmHg;
  • nadciśnienie tętnicze II stopnia, w którym ciśnienie waha się w przedziale 160–179/100–109 mmHg;
  • nadciśnienie tętnicze III stopnia, w którym ciśnienie jest wyższe niż 180/110 mmHg.

Objawy nadciśnienia obejmują bóle głowy, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej, męczliwość i potliwość, zaczerwienienie na twarzy podczas niewielkiego wysiłku oraz problemy ze wzrokiem. Aby przeciwdziałać nadciśnieniu, ważne jest wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak regularne ćwiczenia i zdrowa dieta. Ważna jest odpowiednia diagnostyka, ponadto przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Dbaj o siebie, zapanuj nad swoim ciśnieniem od dziś.

Poznań, ul. Kaliska 21, 📞 +48 61 658 53 10

Jastków, ul. Szkolna 1, 📞 +48 81 460 38 10