Większość osób po 65 roku życia mają zbyt wysoki cholesterol. W Polsce tylko 15% osób zna swój wynik cholesterolu i go kontroluje. Cholesterol powoduje w organiźmie systematyczne odkładanie się blaszki miażdżycowej, przez co może powstać:
- Dławica piersiowa- spowodowany ból w klatce piersiowej jest powstaniem blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych serca. Gdy blaszki w dalszym ciągu zatykają naczynia dochodzi do zawału mięśnia sercowego. Wystąpienie zawału u osób młodych i braku wystąpienia krążenia obocznego często kończy się dramatycznie zgonem sercowo-naczyniowym.
- Udar-następuje gdy blaszka zostanie oderwana i zablokuje naczynie mózgowe, spowoduje niedokrwienny udar mózgu
- Krytyczne niedokrwienie kończyn – następuje gdy zablokowane tętnice kończyn
Nietypowe objawy wysokiego cholesterolu:
- Nawracające skurcze stóp i łydek (najczęściej w nocy)
- Blade kończyny
- Ciężkie nogi, zmęczone bez wysiłku fizycznego
- Zmiany skórne (skóra napięta błyszcząca)
- Zmiany skórne tzw. żółte grudki w okolicach oczu, powiek
- Zmiany skórne białe plamki tzw. plamki Fordyce’a występują na granicy warg
- Bóle głowy i zawroty ,zwężenie w tętnicach szyjnych
Dlatego, tak ważne jest promowanie zdrowego stylu życia, na który składa się: właściwy sposób odżywiania, aktywność fizyczna, rzucanie palenia tytoniu oraz dbanie o prawidłowe stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Stosowanie się do tych zasad umożliwiłoby zapobiegnięcie chorób sercowo-naczyniowych.
Ważna jest profilaktyka oraz regularne kontrolowanie poziomu cholesterol, zanim dojdzie do powikłań. Odczujemy wysoki cholesterol gdy proces miażdżycy się dokona. W związku z tym zachęcamy do kontrolowania cholesterolu raz w roku, oraz konsultacji z lekarzem rodzinnym.
Dlatego zapraszamy do naszego Centrum Medycznego OSASUNA i wykonanie badań w ramach profilaktyki.