Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo.
W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.
Nadmiar kilogramów to przyczyna wielu bardzo poważnych chorób, na czele z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, bezdechem sennym, choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.
Bardzo niepokojące są również oficjalne dane NFZ dotyczące dzieci. Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31% chłopców i 20% dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13% chłopców i 5% dziewczynek. Do tego dochodzą problemy z niską samooceną, jak również zaburzenia zachowania. Osoby z nadwagą są narażone na brak akceptacji i odrzucenie.
Powody otyłości nie zmieniają się od lat. Niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i brak ruchu to najczęściej wymieniane. Jedzenie kalorycznych przekąsek, choćby chipsów, fast foodów i picie wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki.
Zapychanie się słodyczami traktujemy jak lekarstwo na stres. Częściej wybieramy komputer lub telewizor niż spacery na świeżym powietrzu. Zamiast spalać kalorie odkładamy je, a te szybko zmieniają się w okrągłe liczby na wadze.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że 150 min aktywności tygodniowo wystarczy żeby poczuć się lepiej zbić wagę i co najważniejsze obniżyć ciśnienie krwi.
Pyszny i zbilansowanych posiłek przyrządzisz korzystając z bezpłatnych diet od NFZ. Już blisko 158 tys. osób regularnie przygotowuje swoje codzienne posiłki na bazie diet Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zaloguj się do portalu diety.nfz.gov.pl i odkryj, jak smakuje zdrowieotwiera się w nowej karcie